editoryal reklam nedir

Advertorial Reklam Nedir ?

Advertorial reklamlar gazetelerde, dergilerde veya web sitelerinde yayınlanan, editoryal dille yazılmış reklamlardır. Advertorial reklam içerikleri, bir ürün veya hizmeti editoryal bir dille, hedef kitleye bilgi de vererek tanıtmak amacıyla oluşturulur. Bu yüzden advertorial kelimesi İngilizce ‘advertisement’ ve ‘editorial’ kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuştur. Sadece metinler kullanılabileceği gibi, advertorial reklamlar video ve fotoğraflardan ya da tüm bunların birleşiminden de oluşabilir. Advertorial reklamlar yeni değildir. Kelime ilk 1946’da kullanılmıştır ve yıllardır yazılı ve görsel basında advertorial reklamlar yer almaktadır.

Advertorial reklamlar aslında biraz basın bülteni özelliklerini biraz da geleneksel reklamın özelliklerini taşımaktadır. Advertorial reklamların işlevini tam olarak anlayabilmek için, basın bülteni ve geleneksel reklamlarla karşılaştırma yapmak açıklayıcı olacaktır. Yine de ister basın bülteni olsun, ister geleneksel reklam olsun, advertorial reklamlar da her pazarlama çalışmasında olduğu gibi hedef kitle gözetilerek hazırlanır ve yayınlanacağı platform hedef kitle gözetilerek seçilir.

 

Advertorial Reklam ve Basın Bülteninin Farkı Nedir ?

Advertorial reklamların metinleri, haber metinlerine yakın editoryal bir stilde hazırlanır. Bu özellikleri onları basın bültenlerine benzer kılar. Basın bültenleri kadar bilgilendirici olmasalar da, genellikle ürün veya hizmetlerle ilgili detaylı bilgi vermeleri nedeniyle, okuyucuların ilgisini çekerler. Basın bültenleri okuyucu tarafından reklam olarak algılanmaz, advertorial reklamların ise reklam olduğu bellidir, fakat yine de bilgilendirici içeriği insanları dikkatini çeker.

Advertorial reklamların bilgi içermesi ve editoryal bir dil kullanılarak yazılması onları güvenilir kılar. İçinde uzmanların olduğu, bilimsel bilgilerin verildiği ve objektif bir dilin kullanıldığı metin ve videolar, insanlarda güven duygusu yaratır. İçlerinde ürün ile ilgili reklamı da barındırdıkları için bu güven ürüne karşı da hissedilir.  Bu da advertorial reklamların en güçlü özelliklerinden biridir.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Nedir ?

Advertorial Reklamlar ve Geleneksel Reklamların Farkları

Geleneksel bir reklamda, ürün veya hizmetle ilgili hedef kitlede sahip olma arzusu yaratma amacı ön plandadır. Bu arzuyu yaratmak için ürünle ilgili bilgi vermek gerekmez. Televizyonda gördüğünüz reklamları hatırlarsanız, birçok reklamın ürünle ilgili bilgi vermekten çok, ürünün neyi temsil ettiğini ön plana çıkardıklarını görürsünüz. Advertorial reklamlarda ise bilgi ön plandadır, örnek çalışma için tıklayınız.

Örneğin televizyonda yayınlanan bir advertorial reklam örneği olarak sık sık gördüğümüz diş macunu reklamları akla gelebilir. Reklamın ana mesajını veren bir diş hekimidir. Diş macunu ve fırçası ağız ve diş sağlığı ile ilgili ürünlerdir, televizyonda bu konuda konuşan bir uzman görmek insanların dikkatini çeker ve insanlar bu uzmanın ne söylediğini duymak isterler. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdikten sonra hekimin advertorial reklama konu olan ürünün ağız ve diş sağlığınıza nasıl olumlu etkileri olacağını anlatması, bu reklamları advertorial reklam yapan özelliktir. Televizyonda yayınlanan advertorial reklamların ismi ise ‘infomercial’dır. ‘Infomercial’ kelimesi İngilizce ‘bilgi’ ve ‘reklam’ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

 

Advertorial Reklamlar Nasıl Hazırlanır ?

Advertorial reklamlar hazırlanırken, ister video kullanılsın ister sadece metin yayınlanacak olsun, mutlaka editoryal bir dil kullanmak gerekir. Konunun uzmanlarından alıntı yapmak, hatta daha da etkilisi konunun uzmanlarını da advertorial reklama dahil etmek bu pazarlama araçlarını çok daha etkili kılar.

Advertorial reklamlar oluşturulurken kullanılan dilin hedef kitleye uygun olması da gözetilmelidir. Seçilen bilgiler hedef kitle tarafından anlaşılır olmalı ya da anlaşılır hale getirilmelidir. Tutarsız görünen ve anlaşılmayan bilgiler içeren advertorial reklamlar hedef kitlede ürüne karşı güvensizlik oluşmasına neden olabilir.

Günümüzde advertorial reklamlar çoğunlukla web üzerinden yayınlanır. Sosyal medya sayesinde doğru hazırlanmış ve doğru platformlarda yayınlanmış advertorial reklamlar çok hızlı bir şekilde birçok kişi tarafından paylaşılır ve ürün veya hizmetiniz ile ilgili bilgiler hedeflediğinizden de fazla sayıda insana ulaşabilir.

İlginizi çekebilir : Advertorial Reklamlar Neden Tercih Ediliyor ?

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

S.S.S

Advertorial Reklam Nedir?

Advertorial reklamlar belirli bir ürün ya da hizmetin direkt ya da dolaylı olarak bilgi verilerek tanıtıldığı reklamlardır. Bu çalışmalar video, metin ve resimlerle desteklenir. Ayrıca reklam oldukları da dışarıdan bellidir. Bu reklamlar içerdikleri bilgiler sayesinde ziyaretçileri kendine çekerler ve markanın mesajını net biçimde verirler.

Advertorial Nedir?

Bir reklam içeriklerle bir bütün halinde insanlara sunulduğunda advertorial işlemi gerçekleşir. Bu işlemlerde editörel bir dilde içerik istenen kişilere sunulur. Bu kavram internet aleminde gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte hayatımızda daha çok yer edinmiştir. Bu reklamlarda öncelikle hedef kitlenin dikkati çekilir ve en sonda da asıl vurgulanmak istenen detay ortaya atılır.

Advertorial Ne İşe Yarar?

Advertorial firmaların ürün ve hizmetlerinin tek bir tıklamayla web sitelerinde tanıtılmasını sağlar. Bu firmalar pazarlama unsurunu da içlerinde barındırırlar. Ayrıca resim, video, çizim ve metin içeriklerini bir arada barındırırlar. Bu reklamların en iyi yanlarından biri arama motoru sonuçlarında ya da sosyal medya hesaplarında tanıtıcı hikaye ve içerik olarak desteklenmesidir.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://morinek.com/advertorial-reklam-nedir
  2. https://medium.com/@kolaybultennet/advertorial-reklam-nedir-neden-kullan%C4%B1l%C4%B1r-a94427a9e029

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.