advertorial reklamlar neden tercih ediliyor

Advertorial Reklamlar Neden Tercih Ediliyor?

Advertorial reklamların genel olarak tercih edilmesinin nedeni güçlü pazarlama araçları olmalarıdır. Advertorial reklamlar ürün ve hizmetler hakkında bilgi içerir ve hedef kitlede güven yaratır. Bunun yanında advertorial reklamları 1946’dan beri pazarlama aktivitelerinin vazgeçilmezi yapan başka özellikleri de vardır. Bu yazıda sizlere advertorial reklamların pazarlama faaliyetlerinize ne gibi katkıları olabileceğini anlatacağız.

İlginizi çekebilir: Advertorial Reklam Nedir ?

Güven Verirler

Advertorial reklamlar, editoryal bir dille yazıldıkları ve bilgi içerdikleri için okuyan kişilerde güven duygusu yaratırlar. Bu reklamların içinde ürün, hizmet veya markanın adının geçmesi, markanıza duyulan güvenin de artması demektir. Güven kazanmanın ne kadar zor olduğu göz önünde bulundurulursa, advertorial reklamların neden yarım asırdır piyasada olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Ne Amaçla Kullanılır?

Kontrolde Olursunuz

Advertorial reklamlar, basın bültenleri gibi ücretsiz yayınlanmaz. Yayınlanacağı platform için belli bir ücret ödenir. Advertorial reklam yayınlatmak istediğinizde, bir platformda kendinize bir alan satın alırsınız. Ücret ödediğiniz için de kontrol genellikle sizde olur. Editörlerin zaman zaman belli kriterleri olabilir, platformun bütünlüğü için bunlara uymanız gerekebilir. Her ne olursa olsun, advertorial reklamınızın yayınlanmasında son söz size aittir.

Advertorial Reklamlar Bütçe Dostudur

Web üzerinden yayınlanabildikleri için, maliyetleri televizyona reklam vermekten çok daha düşüktür. Advertorial reklamların yayın ücreti, seçeceğiniz platforma göre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda video, metin ya da fotoğraf kullanmanız da fiyatı etkileyebilir. Tüm bunlara rağmen, televizyonda yayınlanan geleneksel reklamlara göre çok daha ucuzdur.

Hedef Kitlenize Ulaşmanızı Sağlarlar

Ürün ve hizmetlerinizle ilgili platformlarda advertorial reklam yayınlarsanız, rahatlıkla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Örneğin eğer ürününüz bir bilgisayar oyunuysa, çok okunan oyun bloglarını tercih edebileceğiniz gibi, yazılım ve teknoloji bloglarını da tercih edebilirsiniz. Bu platformlarda zaten sizin ürününüzle ilgilenecek kişileri bulma ihtimaliniz daha yüksektir.

Ürün İmajını Güçlendirebilir ya da Değiştirebilirler

Ürününüzün imajını güçlendirmek ya da değiştirmek istiyorsanız, advertorial reklamlar sizin için çok kullanışlı araçlar olabilirler. Ürününüzle ilgili kuracağınız söylemi, gereken bilgi ve bilgelikle donattığınızda, yaratmak istediğiniz imajın hedef kitlenize geçtiğini görebilirsiniz. Böylece ürününüzün imajını isterseniz güçlendirebilir, isterseniz değiştirebilirsiniz.

Advertorial Reklamlar Görünürdür

Advertorial reklamlar, web üzerinde bulunan sıradan reklamlar gibi bir anda ortaya çıkmaz, okuyucuda güvensizlik yaratmazlar. Web üzerinde bulunan birçok reklam, görülmek istenmediği için bloklanır. Advertorial reklamlar ise reklam gibi oluşturulmadıkları için bir web sitesinin veya basılı materyalin parçası gibidirler ve bu yüzden reklam olarak algılanmaz, bloklanmazlar.

En iyi advertorial reklamlar, hedef kitleyi direkt olarak muhatap alır, çok yönlüdür ve hedef kitleyi aksiyon almaya davet eder. Advertorial reklam hazırlanırken bu özellikleri barındırmasına dikkat edilmelidir.

Faydası Takip Edilebilir

Advertorial reklamınızı paylaşmayı tercih ettiğiniz platformlara göre raporlama almanız mümkündür. Reklamınızın kaç kişi tarafından görüntülendiği, bu kişilerin özellikleri ve hatta advertorial reklamınızın satışa dönüşüp dönüşmediği ile ilgili bile bilgi almanız mümkün olabilir.

Maliyetinin düşük olmasından, potansiyel müşterilerinizde güven oluşturabilmesine kadar birçok avantajlı özelliği olan advertorial reklamlar, 1946 yılından beri belki de bu yüzden pazarlamacıların gözünden düşmemiştir. Hatta internetin hayatımıza girmesiyle, bu araçlar çok daha popüler hale gelmiştir.

Advertorial reklamlardan en iyi verimi alabilmek için, reklamlar hedef kitleye uygun hazırlanmalı ve yayınlanan platformların seçimi yine hedef kitle gözetilerek yapılmalıdır. Gerekli koşulları sağlayan bir advertorial reklam hazırlamak, bir ürün veya hizmetin pazarlama çalışmalarına ciddi getiriler sağlar ve sonuçlar satışlara etki eder. Pazarlama stratejileri planlanırken, advertorial reklamların gücü de denkleme katılmalı ve pazarlama faaliyetlerinde advertorial reklamlardan faydalanılmalıdır. Böylece dilerseniz ürün veya hizmetinizin imajını güçlendirebilir, dilerseniz değiştirebilirsiniz ama isteğiniz ne olursa olsun, başarılı sonuçlar alırsınız.

İlginizi çekebilir : Advertorial Reklam Nedir ?

Kolay Bülten | Dijital PR Ajansı olarak markalaşma sürecini desteklemek, hedef kitleye erişimi arttırmak ve pazarlama çalışmalarını geliştirmek için sunduğumuz hizmetler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://medium.com/@kolaybultennet/advertorial-reklam-nedir-neden-kullan%C4%B1l%C4%B1r-a94427a9e029
  2. https://morinek.com/advertorial-reklam-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.