basın bülteni çeşitleri nelerdir

Basın Bülteni Çeşitleri Nelerdir?

Basın bülteni çeşitleri gibi bir başlık kulağınıza garip gelebilir. Niçin çeşitleri olsun ki? Basın bültenlerini belli başlıklar altında kategorize etmemizin önemli bir nedeni var. Bu yazımızda, belli bir amaçla basın bülteni yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Her tür için farklı yaklaşımlar olabileceğini göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Nedir ?

Basın Bülteni Çeşitleri

Etkinlik Duyurusu Amaçlı Basın Bültenleri

Şirketiniz bünyesinde yapılması planlanan ve haber değeri taşıyan bir etkinliğin duyurulması amaçlı yazılan basın bültenidir.  Eğer iyi bir basın bülteni yazılır ve birçok insana ulaşırsa, etkinliğinize dair merak artar, böylece etkinliğinize basın mensupları da gelir ve kendi haber mecralarında firmanızı haber yaparlar.

Bu amaçla yazılan basın bültenleri

 • Etkinlikle ilgili katılımı etkileyebilecek tüm sorulara açıkça cevap vermelidir. Etkinlik tarihi, bilet veya davetiye ile ilgili bilgiler, mekân ve mekâna ulaşım ile ilgili bilgiler açıkça paylaşılmalıdır. Böylece hem dileyen basın mensupları etkinliğe katılacak hem de etkinliğiniz duyuru takvimlerine eklenebilecektir.
 • Basın mensuplarının takviminde söz konusu tarihi size ayırabilmesi için etkinlikten en az dört hafta önce bültenin medyaya gönderilmesi faydalı olacaktır.
 • Bu etkinliğe katılmanın neden önemli olduğu açıkça anlatılmalıdır. Bu etkinliğe insanlar niçin zaman ayırmalı? Katılanlar etkinlikten ne elde edecekler? gibi soruların basın bülteninde konu edilmesi önemlidir.

İlginizi çekebilir: Basın Bültenleri Ne Zaman Hazırlanır?

Personel Değişikliği Duyuruları

Personel değişikliklerini konu alan basın bültenleri işe alımlar ve terfiler sonucu örgüt şemasındaki değişiklikleri müşterilere, yatırımcılara ve genel olarak halka duyurmak için kullanılır. Genellikle C level yani CEO, CFO gibi önemli görevlerde çalışanlar ile ilgili değişiklikleri duyurmak için kullanılır.

Bu bültenlerde;

 • Yöneticinin ismi ve pozisyonu
 • Önemli tecrübeleri
 • Geçmişte çalıştıkları pozisyonlar
 • Geçmişte çalıştıkları şirketler
 • Şirketinizdeki rol ve sorumlulukları ile ilgili bilgiler
 • İlerleyen dönemde şirketinizin öncelikleri gibi konular dahil edilir.

Bu tarz basın bültenleri yazılırken, şirketin heyecanı yönetim kurulundan bir yöneticinin ağzından yazılabilir. Ayrıca pozisyona getirilen kişinin ağzından da birkaç cümle yazmak basın bültenini ilginç kılacaktır.

Ödül Basın Bülteni

Şirketiniz önemli bir ödül aldığında, heyecanınızı yine bir basın bülteni ile paylaşabilirsiniz. Ödül törenlerinde çoğu zaman basın mensubu bulunmasına rağmen, aldığınız ödüle ya da size özel bir haber çıkmayabilir. Bu yüzden aldığınız ödül ile ilgili bir basın bülteni hazırlamanız, haberin daha çok insana ulaşmasını sağlayacaktır.

Ödül basın bülteni yazarken;

 • İlk paragrafta ödülle ve ödülü veren kuruluşla ilgili genel bir bilgi vermeli, ve o yıl ödülün sizin firmanıza layık görüldüğünden söz etmelisiniz.
 • Ödülü abartmadan, objektif olarak anlatmalısınız.
 • Ödülü neden siz aldınız, sektörde sizi diğer firmalardan ayıran ne var açıkça belirtmelisiniz.
 • Ödül ile ilgili yöneticilerinizin duygularını onların ağzından aktarabilirsiniz.

Ürün veya Hizmet Tanıtımı

Bu tür bir basın bültenindeki amaç halkı piyasaya yeni sürülen ürünler veya hizmetler hakkında bilgilendirmektir. Ürünün veya hizmetin sağladığı faydalar, diğer ürünlere kıyasla avantaj ve dezavantajları, kullanım alanları gibi bilgiler gereklidir fakat yeterli olmaz. Yeni ürün veya hizmetin insanların hayatında neyi kolaylaştırdığını anlatmak gerekir. Yeni ürünün heyecan verici tarafları basın bülteninde anlatılmalıdır. Lansmanın ne zaman ve nerede yapılacağı bilgisi de bu sırada paylaşılabilir.

Basın bülteninde ürünün veya hizmetin denenmesini teşvik etmek, basın mensuplarının, bloggerların ve influencerların ürünü merak etmesine, denemesine ve sonucu takipçileri ile paylaşmasına vesile olabilir. Yeni ürün ve hizmet tanıtımı bültenlerinin zamanlaması bu yüzden çok önemlidir. Ürün lansmanından önce yeteri kadar zaman bırakarak paylaşırsanız, lansmanınız sırasında basın mensuplarının ilgisini çekebilirsiniz.

Değişim Basın Bültenleri

Yakın zamanda şirketiniz satın alınmış, adı değişmiş, başka bir şirketle birleşmiş olabilir. Bu tarz büyük değişiklikler yatırımcılarda ve müşterilerde endişe yaratabilir. Şirketlerde bu tür değişim süreçleri profesyonelce yönetilmelidir. Basın bültenleri de şirket imajının yeniden oluşturulması ve şirkete duyulan güvenin tazelenmesi için önemli araçlardır.

Değişimi anlatan basın bültenleri hazırlarken;

 • Müşterileriniz ve yatırımcılarınız bu değişimden ne beklemelidir anlatmalısınız. Ürünleriniz değişecek mi, fiyat politikanız ne olacak, hedef müşteri kitleniz aynı mı kalacak gibi detaylara girmeniz yerinde olur.
 • Değişim konusunda heyecan yaratabilirsiniz. Bu değişimin şirketiniz ve markanız için ne kadar iyi olacağından söz edebilirsiniz. Bunu yaparken somut örnekler kullanmalı henüz yoksa gerçekçi planlarınızdan bahsetmelisiniz.

 Sosyal Sorumluluk Projeleri Basın Bültenleri

Sosyal sorumluluk projeleri, şirketinizin kar etmek dışında dünyada etki yaratmak istediğini gösteren projelerdir. Her ne kadar sosyal sorumluluk projeleri tek başlarına haber olabilseler de birçok insan sizin projeye nasıl bir katkınız olduğunu bilmeyebilir. Bu yüzden iyi hazırlanmış bir basın bültenine ihtiyaç duyabilirsiniz. Şirketinizin destek olduğu ya da yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri hakkında basın bülteni yazarken;

 • İlk paragrafta, ilgili sosyal sorumluluk projesiyle ilgili kısaca bilgi verin ve amacından söz edin.
 • Şirketiniz hakkında aşırı olumlu konuşmaktan kaçının, objektif bir dil kullanın.
 • Sosyal sorumluluk projesinin etki alanıyla ilgili rakamlara yer verin. Örneğin kaç kişinin hayatına dokunmasını bekliyorsunuz, eğer çevre ile ilgili bir proje ise kaç ton atığın azaltılmasını bekliyorsunuz vs. gibi.
 • Birlikte çalıştığınız sivil toplum kuruluşundan bir kişinin proje ile ilgili düşüncelerini eklemeniz basın bültenini ilginç kılacaktır.

Bu yazımızda  basın bülteni çeşitleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Basın bülteni nedir ve Basın bülteni nasıl yazılır yazılarımızı okuyarak basın bülteni hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgiler edilebilirsiniz.

Kolay Bülten olarak sunduğumuz basın bülteni hazırlama ve basın bülteni gönderimi hizmetlerinden faydalanarak işletmenizin bilinirliğini ve potansiyel müşterilerini arttırabilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. https://medium.com/@kolaybultennet/bas%C4%B1n-b%C3%BClteni-%C3%A7e%C5%9Fitleri-nelerdir-ea8d77a24f94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.