basın bülteni dağıtımı

Basın Bülteni Dağıtımı Neden Bu Kadar Önemseniyor

Şirketler için basın bülteni dağıtımı bugün çok büyük bütçeler ayrılan reklamlar kadar önemlidir. Bunun nedeni basın bültenlerinin reklamlarla yapılabilmesi çok zor bir şeyi gerçekleştirmesi, şirketlerin güvenilirliğini ve imajını güçlendirmesidir.

Reklamlar ürünler için yapılır. Televizyonda, gazetelerde ve internette bir reklamı kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Basın bültenleri ise sadık takipçileri olan, güvenilir haber sitelerinde paylaşılır.  Amacı ise ürünü değil aslında şirketleri tanıtmaktır.

Örneğin inşaat makinaları üreten bir şirket eğer Great Place to Work gibi bir platformda ödül almışsa, bunu duyurmasının en iyi yolu basın bülteni yayınlamaktır. Söz konusu şirketin reklam için seçtiği hedef kitleyle, basın bültenini ulaştıracağı hedef kitle de farklılık gösterir. Ürün reklamları için inşaat şirketlerini hedef alırken, Great Place to Work ödülü almasını gelecekte boşalan pozisyonlarına almak isteyeceği kalifiye çalışanlara duyurmak isteyecektir. Ödül almak, bir sosyal sorumluluk projesi yapmak, sponsorluk gibi faaliyetler, basın bülteni dağıtımı yoluyla şirketin imajına katkı sağlar. Basın bülteni dağıtımı için doğru yöntemleri seçen şirketler, bir süre sonra kamuoyu tarafından sempati duyulan şirketlere dönüşürler. Böylece hem ürünleri sevilir hem de daha fazla eğitimli insan bu şirketlerde çalışmak ister. ‘Love Brand’ yaratan sadece reklamlar değildir, basın faaliyetleri bu konuda çok önemli bir rol oynar.

İlginizi çekebilir: Markalaşma Süreci ve Basın Bülteni Yayınlama

Basın Bülteni Dağıtımı Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Basın bülteni yazımı, dağıtımı, yayınlatılması, raporlanması ve firmalara sonuç hakkında bilgi verilmesi için hizmet veren şirketler vardır. Bunlar basın bülteni dağıtım firmaları olarak bilinmektedir. Bu şirketler sizin için basın bültenini yazabileceği gibi, sizin hazırladığınız basın bültenlerinin hedef kitlenizin takip ettiği platformlarda yayınlanmasını da sağlayabilirler. Basın bültenlerinin yayınlanması için iki yöntem takip edilir. Basın bülteni dağıtımı yapan şirketler, bülteninizi gerekli şekilde düzenleyerek editörlere yollayabilirler ya da basın bülteninizi ‘newswire’ da denilen editörlerin takip ettiği mecralarda yayınlayarak onların ilgisini çeker ve böylece yayılmasını sağlayabilirler.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Dağıtımı ve Önemi

Basın Bülteni Dağıtımı İle Medyada Yer Almanın Etkisi

Basın bülteni dağıtımı hizmeti alarak medyada yer almak;

  • Şirket imajını güçlendirir
  • Bilinirliği arttırır
  • Kalifiye iş gücünü kuruma çeker
  • Güven yaratır
  • Doğru hedef kitleye ulaşılmasını sağlar
  • Girişimcilerin dikkatini çeker, yeni iş fırsatları yaratır

Şirketin reklam platformlarındaki görünürlüğü ile haber kaynaklarındaki görünürlüğü birbirini besler. Basın bülteni yoluyla tüketicide güven yaratmış şirketlerin reklamları da daha fazla takip edilir. Şirketle ilgili olumlu algılar, ürünlerle ilgili de olumlu algı yaratır.

Basın Bülteni Dağıtımı İçin Maliyet

Medyada yer almaktan bahsetmişken bunu basın bülteni dağıtımı ile yapmanın maliyetlerinden de bahsetmek gerekir. Basın bülteni hazırlatmak ve yayınlatmak, sanıldığı kadar maliyetli olmayan bir hizmettir. Reklam hazırlatıldığında yayınlatma bedelinin çok yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak basın bülteni yayınlatmak, medyada oldukça cüzi rakamlara denk gelmektedir. Bir reklam için 100,000 TL ödeniyorsa basın bülteni için bu rakam çok daha cüzi miktarlara düşmektedir. Basın bülteni dağıtımı için profesyonel bir şirketle anlaşmak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır. İnsanlara önemli bir projeyi tanıtmak, bir harekete katılmalarını sağlamak, kendilerini korumalarını anlatmak gibi nedenlerle bu çalışma yapılmaktadır. Reklam olarak algılanmaması da bülten duyurusunun daha fazla kişi tarafından dikkatle dinlenmesini sağlamaktadır.

Basın bültenlerinin önemi güçlü taraflarının reklamlardan farklı olmasında yatmaktadır. Siz de PR stratejinizde şirket imajınızı güçlendirmeyi hedefliyorsanız, basın bültenlerini stratejinizin bir parçası haline getirmeniz faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir Basın bülteni nasıl yazılır

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.basinodam.com/ozellikler/basin-bulteni-dagitimi
  2. https://medium.com/@kolaybultennet/bas%C4%B1n-b%C3%BClteni-da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m-servisi-nedir-neleri-kapsar-534d252aacfe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.