Basın Bülteni Göndermenin Avantajları

Basın Bülteni Göndermenin Avantajları

Basın bülteni göndermeninavantajlı bir hale gelmesinin sebebi artan internet kullanımıyla birlikte habercilik sektörünün de değişmesidir. Online haber siteleri yaygınlaşmadan önce özenli bir yazım, fax ile gönderim, onaylama ve yayınlama süreci uzun zaman alabiliyordu ve zaman zaman maliyeti birçok firmanın göze alamayacağı kadar yüksekti. Ayrıca, işletmelerin bültenlerin basılması ve dağıtılmasını sağlamaları için basın sektöründeki bazı tanıdıkları olması gerekiyordu ancak internet gazetelerinin çıkması bu algıyı değiştirdi.  Artık herhangi bir şirket bir basın bültenini yayınlayabilir ve iyi hazırlanmış basın bültenleri sayesinde marka bilinirliğini arttırabilir. Ayrıca basın bültenlerinin internet üzerinden yayınlanıyor olması, mesajınızın kaç kişiye ulaştığını ölçmenizi ve web sitenize trafik çekmenizi de sağlar. Bu yazının amacı size basın bülteni göndermenin temel avantajlarını açıklamaktır.

Basın bülteni gönderiminin temel avantajları:

Hedef Kitlenin Bilgilendirilmesi

Modern içerik pazarlama stratejileri, kitlenize ilgili değerli bilgiler sağlama üzerine kuruludur. İşletmeniz markalaşma sürecinde gelişme kaydetmek istiyorsa, yeni bir sektöre giriyorsa veya bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsa, müşterilerinize ve hedef kitlenize bunu duyurabilirsiniz. E-posta ile bilgilendirmenin yanında haber portalları aracılığı ile hedef kitlenize ulaşmak, onları işletmenizle etkileşimde tutmak için size avantaj sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: https://pazarlamailetisimi.com/hedef-kitle-kavrami-nedir/

Satış Potansiyelini Arttırması

Tüm PR çabalarının özünde satışların arttırılması vardır. Basın bültenleri her ne kadar reklamlar kadar ürün ve satış odaklı yazılmasalar da eğer ürününüz gerçekten bir sorunu çözüyor ve bu bir haber değeri taşıyorsa, basın bülteni yayınlamak insanların ürününüze olan ilgisini arttıracaktır. Tüketici haber portalında gördüğü ürüne, yalnızca reklamlarda gördüğü üründen daha fazla güvenmeye eğilimli olur. Ayrıca basın bülteni yayınlamak şirketinizin imajına da olumlu katkı sağlayacağından, genel olarak tüm ürünleriniz için bir satış potansiyeli yaratacağını söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden basın bültenleri, eğer doğru şekilde formülize edilirse satış potansiyelinizi arttıracaktır.

SEO Faydaları

Basın bülteniniz webde birçok kanal üzerinde yayınlanması backlink’i arttırarak, web sitenizin aramalarda daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olabilir. Ayrıca eğer basın bülteni gerçekten insanların dikkatini çekecek bir olayı anlatıyorsa, o zaman sadece haber platformlarında değil, insanlar tarafından da paylaşılacak ve böylece SEO performansınızı arttıracaktır.

Bilinirliğin Artması

Haber değeri taşıyan basın bültenleri ya da kamusal faydası olan bülten içeriklerini editörler ve haber ajansları kolayca geniş kitlelere ulaştırabilir. Pazarlama ve satış planlamanıza olan katkısı seçeceğiniz medya kanallarını düzenli olarak ziyaret eden kişilere erişmek ve sonrasında organik aramalarda üst sıralarda çıkmanız sayesinde gerçekleşecektir. Yeni bir sektörde ya da coğrafyada faaliyet göstermeye başladığınızda bunu duyurmanın en ekonomik ve verimli yolu basını kullanmak olabilir.

Farklı Platformların Kullanılabilmesi

Basın bültenleri, kitlenizin kullandığı medyaya bağlı olarak, basılı olarak, internette veya her ikisinde de yayınlanabilir. Basılı yayınlar doğrudan evlere ulaştırılabilir, yerel gazeteler ve dergiler aracılığıyla dağıtılabilir, daha sonra web sitenize yüklenebilir. Sonraki aşamada, sosyal medya ve e-posta pazarlama yöntemlerini kullanarak farklı versiyonlarını yaygınlaştırabilirsiniz, bu sayede fazla sayıda insanın firmanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin kullandığı platformları doğru belirlemek ve uygun içerik hazırlamak dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır.

Sektörde Otorite Kazandırması

Özellikle kamusal faydanın ön planda olduğu ve uzmanlık alanınızı yansıtan basın bülteni içerikleri hedef kitlenizin size daha fazla güven duymasını sağlar. Belirli bir program dahilince düzenli olarak hazırlanan basın bültenlerinde ele alacağınız konuları şirketinizin ağzından yorumlamak ve bunları yaygınlaştırmak otorite kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Siz de tüm bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, basın bülteni yazma ve yayınlatma konusunda uzmanlaşmış firmalardan destek alabilir, firmanızın bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Basın bülteni çeşitleri

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.