online basın bülteni

Basın Bülteni ile Yeni Ürün Tanıtımı

Bir nevi pazarlama içeriği olarak da görüldüklerinden, basın bültenleri; yeni ürün tanıtımı için de başvurulan araçlardan biridir. Etkili bir yazım dili ile iyi sonuçlar vermesinden dolayı basın bültenleri yeni bir ürünün tanıtımı için sıklıkla başvurulan yöntem olarak günümüz dünyasında karşımıza çıkmaktadır.

Diğer bir deyişle; basın bültenleri, en eski pazarlama araçlarındandır. Günümüzde dijital mecraların çoğalmasıyla basın bültenlerinin etkililiği de artmıştır. Genel olarak basın bültenleri aracılığıyla bir şirket; yeni ürün tanıtımından, şirket içi değişikliklere kadar birçok konuda kamuoyunu bilgilendirebilir. Bu bilgilendirme, kamuoyunun haber almak amacıyla takip ettiği ve güvenilir bulduğu basın organlarında yayınlandığı için, daha fazla kişi tarafından okunur ve ciddiye alınır. Basın bültenleri, şirketlerin imajını oluşturmada kullandığı ciddi ve önemli dijital pazarlama araçlarındandır. Bu yüzden yeni ürün çıkarmakta olan bir şirket için basın bülten yayınlatmak büyük önem taşır.

Bu yazımızda, basın bülteni ile yeni ürün tanıtımı nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, basın bültenleri ile ürün tanıtımının faydaları nelerdir gibi konular üzerinde duracağız.

Yeni Ürün için Basın Bülteni Yayınlatmanın Avantajları

Hem hali hazırda markanızı takip eden kitle için, hem de potansiyel müşterilerinize ulaşmak için, yeni ürünlerinizi basın bülteni aracılığı ile duyurmak önemlidir. Basın bülteninin gücü, ürünlerinizi tanıtmasının yanında, okuyucu açısından reklam amacı taşımamasıdır. Yani yeni ürününüz ile ilgili bir makale, bir basın mecrasında yer alıyorsa, okuyucu açısından bu haber niteliği taşıdığı içindir. Bu yüzden hem kullanıcı için hem de dünyamız için yeni ürünün nasıl faydalı olduğu anlatılır.

Yeni ürününüz piyasaya çıkmadan önce basın bülteni ile tanıtım yapmak, ürününüz ile ilgilenebilecek olan başka basın mensuplarının ve internette oldukça güçlü takipçi kitlesi olan influencerların da dikkatini çeker. Metin basın organında yayınlandığı için ürününüz ciddiye alınır. Böylece ürününüz piyasaya çıktığında onu almak isteyen bir kitle oluşur. Eğer yeni ürününüz için lansman yapmayı planlıyorsanız, basın bülteni yayınlattığınızda lansmanınıza katılmak isteyecek basın mensuplarının ve influencerların da ilgisini çekebilirsiniz. Basın bülteni ile yeni ürün tanıtımı yapmanın faydalarını özetle madde madde sıralayalım:

 • Ürün bilinirliği oluşur.
 • Reklam yapmadan ürünün tanıtımı sağlanmış olur.
 • Ürün, basın bülteni aracılığıyla tanıtıldığı için ürüne güven duyulur.
 • Ürünün piyasaya sürülme aşamasında, ürün için hazır bekleyen alıcıların oluşmasına yol açar.
 • Marka güvenirliğini sağlar.
 • Marka bilinirliğini arttırır.
 • Hedeflenen gelir düzeyine ulaşılmasını kolaylaştırır.

Yeni Ürün Tanıtımı İçin Basın Bülteni Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürün tanıtımı yapan bir basın bülteni hazırlayacaksanız her şeyden önce basın bülteni genel kurallarına uymanız gerekmektedir. Özetle bu kuralları şunlardır:

 • Bilgi verici bir bülten oluşturun.
 • Haber dili kullanın.
 • Anlatacaklarınızı kısa ve öz biçimde ifade edin.
 • Kullandığınız anlatım dilinin yalın olmasına özen gösterin.
 • Dil bilgisi kurallarına uyun.
 • Gereğinden fazla uzun yazmayın.

Bu sayılan maddeler genel olarak bir basın bülteninde bulunması gereken özelliklerdir. Peki, ürün tanıtımı yapan bir basın bülteni nasıl olmalı?

 • Görsel içerik kullanın

Doğal olarak ürün tanıtımı yaptığınız bir basın bülteni içerisinde ürüne ait görseller kullanmalısınız. Ürüne ait kullanacağınız görseller, tanıtımını yaptığınız ürünün daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Ürüne ait herhangi bir görsel kullanmazsanız, ürüne yönelik güvenilirlik oldukça düşecektir.

 • Eşsiz bir iş sergileyin

Hem piyasaya süreceğiniz ürün hem de tanıtımını sağlayacağınız basın bülteni eşsiz olmalı. Sıradan bir ürün ne editörlerin ne de okuyucuların ilgisini çekmez. Bundan dolayı ürünleriniz benzersiz bir yapıya sahip olmalı. Ayrıca basın bülteni içerisinde tanıtım yapacağınız zaman bunu yine benzersiz bir şekilde ortaya koymalısınız. İçeriğinizi olabildiğince ilgi çekici hale getirerek okunurluğunu arttırmalısınız.

 • Kısa ve öz bilgi sunun

Hazırlayacağınız basın bülteni içerisinde ürüne ait tüm özellikleri sıralamak yerine üründe bulunan benzersiz ve yeni özellikleri sunmanız daha mantıklı olacaktır. Sayfalar dolusu yeni olmayan özelliklerden bahsetmeniz basın bülteninizin yayınlanma ihtimalini sıfıra indirgeyecektir. Doğru olan; kısa ve yeterli sayıda yeni ve benzersiz özelliklerden bahsetmektir. Ayrıca bu özelliklerden yazı içerisinde üst paragraflarda bahsedin. Bu okuyucuların sıkılmasının önüne geçecek ve içeriğinizin daha ilgi çekici bir hale gelmesini sağlayacaktır.

 • Çok iddialı olmayın

Evet, iddialı olun ama çok iddialı olmayın. Buradaki “çok” kelimesinden kastımız; “sayıca fazla” iddiadır. Yani, ürününüze yönelik tabi ki iddialı cümleler kuracaksınız. Fakat basın bülteninizi iddia yığınına dönüştürmeyin. Gerektiğinden fazla iddialı olmanız ürün ve marka güvenirliğini düşürecektir.

 • 5N1K kuralına uyun

Ürün tanıtımını sağlarken ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim sorularını cevapsız bırakmayın. Mümkünse bu soruların yanıtlarını giriş paragrafında verin. Böylelikle okuyucularınıza gerekli bilgiyi zamanında vermiş olacaksınız.

 • Editörler ile iletişimde olun

Hazırladığınız basın bültenini göndermeden önce ve gönderdikten sonra editörler ile sıkı bir iletişim içerisinde olmalısınız. Buradaki en önemli unsur ürününüzün tanıtımını yaptığınız basın bülteninin neden bir haber niteliği taşıdığını editörlere iyi anlatmalısınız. Eğer bunun için geçerli bir sebebiniz varsa içeriğinizin yayınlanması kaçınılmaz olacaktır.

 • Analizlere kulak verin

Basın bülteni yayınlatırken eğer özel bir şirketten hizmet alıyorsanız, size yayınlatacak mecralara ilgili analizler sunacaklardır. Bu analizler, hedef kitlenizin takip ettiği basın organların tespit etmeye yarar. Aynı zamanda hedef kitleniz ile ilgili analizlere de kulak vermeniz iyi olacaktır. Hedef kitlenin yaşı, okuma alışkanlıkları gözetilerek oluşturulan içeriklerin, okunma ve paylaşılma olasılığı artar. Bülten yayınlandıktan sonra da kimler okunduğunu, kimler tarafından paylaşıldığını analiz etmeniz, yeni satış kanalları keşfetmeniz için bir zemin oluşturabilir. Bültenlerin kimler tarafından okunduğu ve paylaşıldığı bilgisini, reklam verirken de kullanabilirsiniz. Böylece kimlerin yeni çıkacak ürününüz ile ciddi olarak ilgilendiğini kolayca tespit edebilirsiniz.

 • Takipte kalın

Basın bülteni yayınlandı mı, kaç kişiye ulaştı, nerelerde yayınlandı, kimler okudu vs. vs. sorularının peşini bırakmayın. Yaptığınız haberin peşinde olmalısınız. Böylelikle dönütlere zamanında yanıt verebilir ve istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi analiz yapabilmek için takipte olmanız büyük önem göstermektedir.

 • Rakiplerinizi takip edin

Rakiplerinizi takip etmeniz onlarla rekabet şansını arttıracaktır. Nasıl ürünler geliştirdikleri, bunları nasıl ve nerede pazarladıkları, basın bültenleri için hangi kanalları tercih ettikleri gibi konularda bilgi sahibi olmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Online Basın Bültenleri Neden Tercih Ediliyor?

Basın Bültenini Nerede Yayınlatmalısınız?

Yeni bir ürün çıkaracaksanız, bununla ilgili basın bültenini nerede yayınlatacağınız önemlidir. Yeni ürününüzün ne olduğu, ürünün hedef kitlesinin kimler olduğu yayın mecrası seçiminde önemlidir. Eğer ürününüz teknoloji ile ilgili bir geliştirmeyi içeriyorsa, o zaman teknoloji severlerin takip ettiği haber portallarına başvurmanız daha verimli olacaktır. Eğer bir makyaj ürünü piyasaya sürecekseniz, bu durumda kadınların sıklıkla takip ettiği mecraları hedef almalısınız.

Basın bülteninin yayınlandığı mecra kadar, nasıl kurgulandığı da önemlidir. Unutmayınız ki, basın bültenleri haber dili ile yazılmalıdır ve konu haber niteliği taşımalıdır.

 • Yeni ürününüz eski ürünlerinizden nasıl farklı?
 • Yeni ürününüz kullanıcılar için nasıl bir problemi çözüyor?
 • Dünyada ya da Türkiye’de ilk mi?
 • Daha mı çevreci?

gibi soruların cevaplarını düşünerek oluşturduğunuz metinlerin, haber niteliği taşıma olasılığı her zaman daha fazla olacaktır. Bu ve bu gibi soruların yanıtları çerçevesinde hareket ederek basın bülteninizin tanıtım yerini seçebilirsiniz.

Özetle; yeni ürünleriniz ile ilgili basın bülteni yayınlamanın hem pazarlama hem de satış açısından avantajları vardır ve mutlaka tercih edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.