online basın bülteni

Basın Bülteni ile Yeni Ürün Tanıtımı

Basın bültenleri, en eski pazarlama araçlarındandır. Günümüzde dijital mecraların çoğalmasıyla, basın bültenlerinin etkililiği de artmıştır. Genel olarak basın bültenleri aracılığıyla bir şirket yeni ürün tanıtımından, şirket içi değişikliklere kadar birçok konuda kamuoyunu bilgilendirebilir. Bu bilgilendirme, kamuoyunun haber almak amacıyla takip ettiği ve güvenilir bulduğu basın organlarında yayınlandığı için, daha fazla kişi tarafından okunur ve ciddiye alınır. Basın bültenleri şirketlerin imajını oluşturmada kullandığı ciddi ve önemli dijital pazarlama araçlarındandır. Bu yüzden yeni ürün çıkarmakta olan bir şirket için, basın bülteni yayınlatmak büyük önem taşır.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Hizmetleri Neden Tercih Ediliyor?

Yeni Ürün İçin Basın Bülteni Yayınlatmanın Avantajları

Hem hali hazırda markanızı takip eden kitle için, hem de potansiyel müşterilerinize ulaşmak için, yeni ürünlerinizi basın bülteni aracılığı ile duyurmak önemlidir. Basın bülteninin gücü, ürünlerinizi tanıtmasının yanında, okuyucu açısından reklam amacı taşımamasıdır. Yani yeni ürününüz ile ilgili bir makale, bir basın mecrasında yer alıyorsa, okuyucu açısından bu haber niteliği taşıdığı içindir. Bu yüzden de hem kullanıcı için hem de dünyamız için yeni ürünün nasıl faydalı olduğu anlatılır.

Yeni ürününüz piyasaya çıkmadan önce basın bülteni ile tanıtım yapmak, ürününüz ile ilgilenebilecek olan başka basın mensuplarının ve internette oldukça güçlü takipçi kitlesi olan influencerların da dikkatini çeker. Metin basın organında yayınlandığı için ürününüz ciddiye alınır. Böylece ürününüz piyasaya çıktığında, onu almak isteyen bir kitle oluşur. Eğer yeni ürününüz için lansman yapmayı planlıyorsanız, basın bülteni yayınlattığınızda, lansmanınıza katılmak isteyecek basın mensuplarının ve influencerların da ilgisini çekebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Online Basın Bültenleri Neden Tercih Ediliyor ?

Basın Bültenini Nerede Yayınlatmalısınız?

Yeni bir ürün çıkaracaksanız, bununla ilgili basın bültenini nerede yayınlatacağınız önemlidir. Yeni ürününüzün ne olduğu, ürünün hedef kitlesinin kimler olduğu yayın mecrası seçiminde önemlidir. Eğer ürününüz teknoloji ile ilgili bir geliştirmeyi içeriyorsa, o zaman teknoloji severlerin takip ettiği haber portallarına başvurmanız daha verimli olacaktır. Eğer bir makyaj ürünü piyasaya sürecekseniz, bu durumda kadınların sıklıkla takip ettiği mecraları hedef alabilirsiniz.

Basın bülteninin yayınlandığı mecra kadar, nasıl kurgulandığı da önemlidir. Unutmayınız ki, basın bültenleri haber dili ile yazılmalıdır ve konu haber niteliği taşımalıdır. Yeni ürününüz eski ürünlerinizden nasıl farklı? Yeni ürününüz kullanıcılar için nasıl bir problemi çözüyor? Dünyada ya da Türkiye’de bir ilk mi? Daha mı çevreci? gibi soruların cevaplarını düşünerek oluşturduğunuz metinlerin, haber niteliği taşıması olasılığı her zaman daha fazla olacaktır

Yeni ürününüz ile ilgili basın bültenini editörlere gönderirken, e posta metninin içine yeni ürününüzün niçin haber niteliği taşıdığını yazmanız, basın bülteninin yayınlanma ihtimalini arttırır. Ayrıca basın bültenini hazırlarken, en önemli bilgileri üst paragraflarda belirtmeniz gerekir.

Analizlere Kulak Verin

Basın bülteni yayınlatırken eğer özel bir şirketten hizmet alıyorsanız, size yayınlatılacak mecralarla ilgili analizler sunacaklardır. Bu analizler, hedef kitlenizin takip ettiği basın organlarını tespit etmeye yarar. Aynı zamanda hedef kitleniz ile ilgili analizlere de kulak vermeniz iyi olacaktır. Hedef kitlenin yaşı, okuma alışkanlıkları gözetilerek oluşturulan içeriklerin, okunma ve paylaşılma olasılığı artar. Bülten yayınlandıktan sonra da, kimler tarafından okunduğunu, kimler tarafından paylaşıldığını analiz etmeniz, yeni satış kanalları keşfetmeniz için bir zemin oluşturabilir. Bültenlerin kimler tarafından okunduğu ve paylaşıldığı bilgisini, reklam verirken de kullanabilirsiniz. Böylece kimlerin yeni çıkacak ürününüz ile ciddi olarak ilgilendiğini kolayca tespit edebilirsiniz.

Yeni ürünleriniz ile ilgili basın bülteni yayınlamanın hem pazarlama hem de satış açısından avantajları vardır ve mutlaka tercih edilmesi gerekir.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.edvido.com/blog/pr/ses-getiren-basin-bulteni-nasil-yazilir-orneklerle-rehber
  2. https://www.egitimreformugirisimi.org/basin-bultenleri-2/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir