basın bülteni nasıl yazılır

Basın Bülteni Nasıl Yazılır ?

Basın bülteni, bir kurum ve şirketin haber kanallarına ve medyaya ilettiği resmi bir duyurudur. Bu yazıda hem basın bülteni yazım tekniklerinden hem de haber niteliği taşıyan olayların özelliklerinden bahsedeceğiz.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Çeşitleri Nelerdir?

Basın Bülteni Yazarken Hangi Yöntem Kullanılmalı?

Basın bülteni yazarken gazetecilerin haber yazarken kullandığı tekniklerden faydalanmak işi kolaylaştırabilir. En yaygın yöntem ters piramit yöntemidir. Bu yöntemde ilk paragrafta konu ile ilgili en önemli bilgiler yer alır.  5N1K yani “ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?” sorularına cevap verilir. Gözünüzde ters bir piramidi canlandırdığınızda, aşağıya doğru küçüldüğünü göreceksiniz. Aynı bu piramit gibi, ilk paragrafta önemli tüm bilgileri verip, sonraki paragraflarda daha az bilgi içermeniz gerekir. Böyle yaptığınızda editörler bülteninizi kısaltsa bile siz ilk paragrafta en önemli mesajınızı iletmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Nedir ?

Başlık Seçimi

Konuyu tam yansıtan ve ilgi çekici bir başlık oldukça önemlidir. Eylem fiillerini kullanarak, açık, anlaşılır, basit ve kısa bir şekilde basın bülteninin konusunu başlığa koymalısınız. Yine de merak uyandırmak ve ilgi çekmek için içerikten bağımsız başlıklar kesinlikle kullanılmamalıdır. Yani eğer başlığınız ve metniniz uyumsuzsa, yazınız yayınlanmayabilir. Editörler ilk paragrafta başlıktaki vaadinizin yazıyla ilgili olduğunu görmek isterler.

Sayıları ve İstatistikleri Unutmayın

İlk paragrafta okuyuculara basın bültenini özetledikten sonra, diğer paragraflarda istatistikleri kullanabilirsiniz. İstatistik kullanmak, basın bülteninin daha inandırıcı olmasına ve yayınlanmasına katkı sağlayacaktır. Özellikle yeni bir ürün veya hizmetten bahsediyorsanız, piyasaya sürülmesinin önemini vurgulamak için istatistikleri kullanabilirsiniz. Rakamlar hazırladığınız basın bülteninin güvenilirliğini arttıracak ve argümanınızı güçlendirecektir.

Alıntılar Eklemeyi Unutmayın

Yöneticilerden veya uzmanlardan bir alıntı yapmak, anlattığınız konunun öneminin altını çizecektir. Yapılacak olan alıntıda, basın bülteninin ana konusunu net ve sade bir şekilde vurgulanmalıdır. Konu hakkında uzman veya otorite sahibi birinin ağzından alıntı yapılmalıdır. Bu kişi şirket yöneticilerinden olabileceği gibi kamu tarafından bilinen ya da uzman olan kişilerden de seçilebilir. Kamuda güven sağlamış akademisyenler, siyasetçiler ve yazarlardan açıklamalar eklemek argümanınızı destekler ve bülteninizin dikkat çekmesini sağlar.

Haber Değeri Taşıyan Metin Hazırlayabilmek

Haberciler için bir olayın haber değeri taşıması belli özellikleri barındırmasını gerektirir. Basın bülteninize konu olan olay bu özelliklerden hiçbirine uymayabilir fakat basın bülteni yazarken habercilerin neyin iyi bir haber olduğuna dair reflekslerini bilirseniz, basın bülteninizin yayınlanma şansını arttırabilirsiniz.

 • Konum. Yakınlarda meydana gelen olaylar, çok uzaklarda meydana gelen olaylardan daha etkilidir, haber değeri yüksektir. Bu bilgiyi kullanarak basın bülteninizi nerede yayınlatmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.
 • Zaman. Güncel bir olay, birkaç ay önce olmuş bir olaydan daha önemlidir. Buna göre, şirketinizde olaylar tazeyken basın bültenini hazırlamış ve yayınlatmış olmanız gerekir. Elinizi çabuk tutmanız, daha çok insana ulaşmanızı sağlar.
 • Sıra dışılık. Tuhaf ve sıra dışı olayların haber değeri yüksektir. Sıra dışı bir başarınızı ön plana çıkarmayı tercih edebilirsiniz.
 • Bir olay okuyucuları direkt olarak etkiliyorsa, haber değeri yüksektir. Olayın kimleri etkileyeceğinin altını çizebilirsiniz.
 • Çatışma. Bir konuda fikir ayrılığı, anlaşmazlık varsa okuyucuların ilgisini çeker. Siz şirketinizin nasıl bir sorunu çözdüğünü anlatabilirsiniz.
 • Bir olay duygusal bir etki yaratıyorsa, insanların ilgisini çeker. Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili basın bültenlerinizi bu eksende hazırlamayı tercih edebilirsiniz.
 • Derece. ‘İlk’ ‘En iyi’ ‘En uzun’ gibi dereceler haber niteliği taşıyor olabilir. Basın bülteni hazırlarken firmanızın ‘en’lerini ön plana çıkarabilirsiniz.
 • Skandallar her zaman haber değeri taşır. Umarız firmanız bir skandalla gündeme gelmez, fakat gelirse oluşturacağınız basın bültenleriyle firmanızın imajını düzeltebilirsiniz.
 • Kapsam. Bir olayda ne kadar çok insan yer alıyorsa, o olay o kadar çok haber değeri taşır. Firmanızı ilgilendiren olaydan bahsederken kapsamına vurgu yapabilirsiniz.

Basın Bülteni Gönderirken

 • Editöre basın bültenini iletirken, e-postanın içine “kim” ve “ne” sorularınız cevaplayan maksimum 2 cümlelik bir açıklama yazısı eklenmelidir.
 • Basın bültenine ek olarak editörlerin daha fazla bilgi alabileceği bir link veya açıklama metni eklenmelidir.
 • İletişim bilgileri basın bülteninin sonuna eklenmelidir.
 • Çeşitli boyutlarda ve çözünürlüklerde görsel iletilmesi editörlerin içeriğinizi paylaşma şansını arttıracaktır.
 • Mail konusuna “ gg.aa.yy Basın Bülteni” şeklinde tarih atılmalıdır.

Tüm bu bilgileri göz önüne alarak yazacağınız basın bültenlerinin yayınlanma şansı artar. Doğru yazılmış basın bültenleri hedef kitlenizden bir çok insanın dikkatini çekecek, bilinirliğinizi arttıracak, bu da satışlarınıza yansıyacaktır.

İlginizi çekebilir Basın bülteni ne zaman hazırlanır ?

Kolay Bülten olarak sunduğumuz basın bülteni hazırlama ve basın bülteni gönderimi hizmetlerinden faydalanarak işletmenizin bilinirliğini ve potansiyel müşterilerini arttırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.slideshare.net/GulayAkcakoca/basn-blteni-nasl-yazlr

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. https://www.slideshare.net/GulayAkcakoca/basn-blteni-nasl-yazlr
 2. https://www.dijitalajanslar.com/basin-bulteni-nasil-hazirlanir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.