basın bülteni nedir

Basın Bülteni Nedir ?

Günümüzde en uygun tanıtım aracı olan basın bülteni bilinirlik açısından sıkça kullanılan bir bülten türüdür. Basın bültenleri ile ilgili detaylı bilgi içeren bu yazıyı okuyarak basın bülteni nedir sorusunun yanıtını almış olacaksınız.

Tanıtım araçlarından en popüler olanı reklam dersek yanılmış olmayız herhalde. Basın bülteni de bir tanıtım aracı olarak ele anılabilir fakat onun gücünü anlayabilmek için reklam ile kıyaslama yapmakta fayda var. Basın bültenleri kurumlar için aslında reklamla elde edilmesi zor bir imajı, kolaylıkla yaratabilme gücüne sahiptir. 1955 yılında James Reston tarafından ilk defa bu amaçla kullanıldığından beri de basın bültenleri, kurumlar için vazgeçilmez araçlar olarak hayatımızda yerini aldı.

Reklam genellikle tüketicinin duygularına hitap eder. Bir markayı veya ürünü tanıtmak ve tüketicinden bu ürünü satın almasını sağlamak için yapıldığı bellidir. Reklamlarda markaya ve ürüne dair olumlu özellikler ön plana çıkarılır. Tüketici açısından bakacak olursak, reklam araya girendir. Tüketiciler, çok nadiren bir reklama kendi özgür iradeleriyle ulaşmaya çalışırlar. Bu yönüyle reklam çoğu zaman tüketicinin yapmak istediği aktivitede istenmeyen bir “ara”dır.

Basın bülteninin reklam ile kıyaslandığında en güçlü tarafı da burada yatar. Basın bülteni istenmeyen bir ara değil, tüketicinin kendi özgür iradesi ile okumak için zaman ayırdığı bir araçtır. Basın bültenlerinin haber platformlarında yayınlanması, içeriğinin tüketici açısından önemli olabilecek bilgiler içermesi, zaman zaman duygulara hitap etse bile çoğunlukla akla hitap eden kullanışlı bilgileri tüketici ile buluşturması açısından önemlidir. Basın bültenleri bu yönüyle şirketlerin tüketici karşısında iyi bir imaj oluşturabilmesi için gereklidir. Örnek vermek gerekirse; Nike reklamlarında yeni çıkan bir ayakkabı modelinin tanıtımı yapılır. Fakat Nike’ın basın bülteninde ise şirketin yeni ürünü oluşturma hikayesi, şirketin o yıl için ne hedeflediği, bulunduğu sektörle ilgili genel bilgiler gibi birçok insanının ilgisini çekecek bilgiler yer alabilir. Basın bültenleri bir ürünün tanıtımı ile ilgili olsa bile, aslında tüketiciye şirketle ilgili bilgiler de vermektedir.

Basın Bültenlerinin Faydaları

Başta şirketinizin bilinirliğini sağlayan basın bültenlerinin faydaları oldukça fazladır. Özetle basın bültenlerinin faydalarını şöyle sıralayalım:

 • Marka bilinirliğinizi arttırır.
 • Hem mevcut müşterilerinizin hem de müstakbel müşterilerinizin şirketinize karşı güven kazanmalarını sağlar.
 • İçerik pazarlamanızda oldukça fayda sağlar.
 • Medya içerisinde yer almanıza yol açar.
 • Dijital dünyada yer edinmenizi sağlar.
 • İnternette yayınlanan bir basın bülteni sitenize doğal backlink kazandırır.
 • İnternet sitenizdeki ziyaretçi trafiğini arttırır.
 • Sosyal medya dünyasında yer edinmenizi sağlar.
 • Arama motorlarında ön planda tutulmanıza yardımcı olur.

Basın Bülteni Neler İçerir?

Belli bir standarda sahip olan basın bülteni belli başlı unsurları içermelidir. Bu unsurlar şunlardır:

 • Şirket logosu
 • Başlık
 • Konuyu detaylandıran alt başlıklar
 • Tarih
 • İçerik
 • Şirket bilgisini içeren paragraf
 • İletişim bilgisi

Basın Bülteni Hazırlama Aşamaları

 • Hedef Kitle Seçimi

Bir basın bülteni hazırlarken öncelikli olarak yapılması gereken hedef kitlenin belirlenmesidir. Basın bültenleri hedef kitlenin özelliğine göre şekilleneceğinden her şeyden öce hitap edeceğiniz hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

 • Örnek İncelemesi

Tam anlamıyla işe yarar bir basın bülteni oluşturabilmek için daha önceden yayınlanmış örnekler incelemeniz oldukça faydalı olacaktır. Örnek incelemesi, yapacağınız hataları en aza indirgeyecektir. Aynı zamanda basın bülteni hazırlık aşamasında kafanızda bir şema oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

 • İçerik Yazımı

İlk iki aşamadan sonra yapmanız gereken basın bülteninizi oluşturmaktır. Basın bülteninizi oluştururken içeriğiniz aşağıdaki unsurlardan oluşmalıdır.

 • Başlık

Eylem içeren ilgi çekici bir başlık okuyucuların dikkatini kazanacağından oldukça önemli bir unsurdur içerik başlığı.

 • Giriş paragrafı

5N1K sorularının cevaplarını içeren bir gelişme paragrafı oluşturmalısınız. Fazla uzun tutmadan okuyucuların ne ile karşı karşıya olduklarının bilgisini bu paragrafta vermelisiniz.

 • Gelişme paragrafı

Konuyu detaylandıracağınız bu paragrafı istatistiki bilgiler ve rakamlarla desteklemeniz içeriğinizin doğruluğunu ortaya koyacağından oldukça önemlidir.

 • Kaynak

Bu kısımda kullandığınız kaynakların bilgisini vermelisiniz.

 • Hakkında paragrafı

Şirketinizin kısa bilgilerini içeren bu paragraf, basın bültenlerinde mutlaka bulunması gereken bir kısımdır.

 • İletişim bilgileri

Etkili bir basın bülteni oluşturduysanız olası müşteriler mutlaka şirketinizle iletişime geçmek isteyecektir. Bundan dolayı hazırlayacağınız basın bülteninde iletişim bilgilerinin bulması hayati bir öneme sahiptir.

 • Yayın Zamanı

Basın bülteninizi oluşturduktan sonra önemli olan, bu bültenin ne zaman yayınlanacağıdır. Hedef kitlenizin özellikleri ve rakip firmaların hareketlerine göre uygun bir zaman seçmelisiniz. Zamansız yayınlanan bir basın bülteni faydadan çok zarar getirecektir.

 • Dağıtım

Her şey hazır olduktan sonra son olarak yapmanız gereken bülteni dağıtmaktır. Basın bülteninin yayınlanmasında birçok platform alternatifleri mevcuttur. Size uygun olan bir platformda, uyun bir gazete veya sitede bülteninizin yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Basın Bülteni Nasıl Hazırlanmalıdır?

Basite indirgemek gerekirse basın bülteni nedir sorusunun cevabına şöyle yanıt verilebilir; “şirket içi bir durum veya olay ile ilgili haber dilinde hazırlanmış bir metindir.” Bu metinler şirket içinde halkla ilişkiler uzmanı ya da editör tarafından hazırlanabileceği gibi, basın bülteni hazırlama ve dağıtımı konusunda hizmet veren şirketlere de hazırlatılabilir. Basın bülteninin amacının, tüketicilerin ilgisini çekecek konuları yalın ve anlaşılır bir dille vermek olduğu unutulmamalıdır. Fakat yalnızca tüketicinin ilgisini çekmek basın bültenlerinin amacına ulaşmasına yetmez. Öncelikli olarak bir basın bülteninin editörlerin ilgisini çekmeleri gerekir. Çünkü basın bülteninin yayınlayacak olan editörlerdir. Editörlere sürekli basın bülteni gönderildiğini ve iş yüklerinin oldukça fazla olduğunu göz önüne alırsak, basın bülteninizin yayınlanma ihtimalini arttırmak için yapabilecekleriniz vardır. Basın bülteni nasıl hazırlanır sorusunu birkaç püf nokta ile cevaplandıralım.

 • İlgi çekici başlık kullanın.

Bir basın bülteninin en önemli noktası o basın bülteninin başlığıdır. Okuyucunun basın bültenine odaklanmasını sağlayacak bir başlık bulmanız bülteninin okunmasına yarar sağlayacaktır.

 • Konuya ilgi çekici bir şekilde ve hızlıca girin.

Hem tüketiciler için hem de editörler için okudukları metnin ne ile ilgili olduğunu hızlıca anlamaları önemlidir. İlgi çekmeyi başarmadığınız taktirde, içeriğinizin ilk birkaç cümlesi dışında okuması mümkün olmayacaktır.

 • Hedef kitlenizi bilgilendirin.

Öncelikli olarak; basın bülteninizi hazırlamadan hedef kitlenizi belirleyin. Ardından belirlediğiniz hedef kitlenize uygun, bilgilendirici bir içerik oluşturun. Belli bir hedef kitleye hitap etmeyen ve bilgilendirici olmayan bir basın bülteni sizi amacınıza ulaştırmayacak ve olumsuz durumlar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

 • Haber dili kullanın.

Her şeyin bir standardı olduğu gibi basın bültenlerinin de bir standardı vardır ve bu standartlar arasında en önemli unsurlardan biri kullanılan dildir. Basın bülteninizi oluştururken uygun bir dil kullanıp haber yapın böylelikle editörler haber değer taşıdığını düşünürse metninizi yayınlayacaklardır.

 • Yalın bir dil kullanın.

Yazıyı anlaşılır bir şekilde inşa edin. En iyisi yazmaya başlamadan önce bir çatı oluşturmaktır. Her paragrafta ne anlatacağınızı, amacınızın ne olduğunu önceden belirleyin.

 • Dil bilgisi kurallarına uyun.

Düzensiz, dil bilgisi kurallarından uzak bir şekilde yazılmış bir basın bülteni gazeteler tarafından yayınlanmayacaktır. Yayınlansa bile okunması çok güç olacağından hedefe ulaşmada başarısız olacaktır. Budan dolayı basın bülteninizi hazırlarken dil bilgisi kurallarına gerekli özeni gösterin, gerekirse bu konuda profesyonel bir destek alın.

 • Güncel ve güvenilir bir basın bülteni oluşturun.

Belki de okuyucuya ulaşabilmenin bir diğer önemli noktası o basın bülteninin güncel ve güvenilir olmasıdır. Bu iki unsurdan uzak bir basın bülteni elbette ki hedef okuyucu kitlesine ulaşmada yetersiz kalacaktır. Bundan dolayı basın bültenlerinizi hazırlarken güncel içerikler oluşturun ve en önemlisi güvenilirlik ilkesine uyun.

 • İdeal uzunluğu yakalayın.

Basın bülteninizi gereksiz yere uzun yazmayın. İletmek istediğiniz mesajı gerekli bilgiler çerçevesinde verdiyseniz daha fazla uzatmaya çalışmayın. Gereğinden fazla uzun tutmanız hem tekrara düşmenize hem de okuyucuları sıkmanıza yol açacaktır. Bundan dolayı ideal uzunluğu yakalayın. Genelde bir sayfalık bir basın bülteni yeterli görülmektedir.

 • Haber yazmanın en önemli kuralını unutmayın ve kim, nerede, ne zaman, nasıl ve neden sorularının cevaplarını verdiğinizden emin olun.

5N1K sorularının cevaplarını basın bülteninizin içerisinde mutlaka verin ve bu soruların cevaplarını giriş kısmında tutun. Böylelikle okuyucular, ne ile karşı karşıya olduklarının bilincinde olmuş olur ve bu bilinçle içeriğinizi okurlar.

 • Reklam yapmayın, haber yapın.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi reklamlar ile basın bültenleri birbirlerinden farklı araçlardır. Tekrar etmek gerekirse basın bültenleri; hedef kitlenizi bilgilendirdiğiniz, onlara duyuru yaptığınız içeriklerdir. Bundan dolayı reklam mantığından uzak bir şekilde bu içeriklerinizi oluşturmanız oldukça önemlidir.

Basın Bülteni Türleri Nedir?

Basın bültenleri amaçlarına ve süreli süresiz olmalarına göre çeşitlilik gösterirler. Basın bülteni ile yenilikler, ürün veya hizmetler, lansmanlar ve personel değişiklikleri ile ilgili bilgiler kamuoyuna paylaşılabilir. Bunun yanında zaman zaman şirketler hakkında, şirketlerin istemediği haberler basına sızabilir. İyi hazırlanmış ve doğru mecralara yönlendirilmiş bir basın bülteni, iyi bir kriz yönetim aracıdır.

Basın bültenleri süreli ve süresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Süreli basın bültenleri belirli bir zaman diliminde geçen olay ve durumu anlatan bültenlerdir ve yayınlanması için bir tarih belirtilir. Ancak süresiz basın bültenleri daha genel konuları kapsadığı için yayınlanmasının belli bir tarihi yoktur. Medya tarafından daha sonra yayınlanmak üzere yayın planına alınabilirler.

Basın bülteni türleri nedir sorusunun cevabını amaçlarına göre basın bültenlerini sınıflandırarak cevaplandırabiliriz:

 • Ürün tanıtımı içeren basın bültenleri
 • Ürün güncellemesinin bildirisini içeren basın bültenleri
 • Yeni kitap, müzik, etkinlik duyurusunu içeren basın bültenleri
 • Yatırım, ödül, spor, sergi, sosyal sorumluluk projelerinin bilgisini içeren basın bültenleri
 • İşe alım ve istifaları bildiren basın bültenleri
 • Ortaklık ve satın alma duyurusu yapan basın bültenleri

Bu yazıda Basın bülteni nedir ? ve Basın bülteni nasıl hazırlanmalıdır ? sorularına cevap vermeye çalıştık, hangi paragrafta ne anlatmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, “Basın bülteni nasıl yazılır?” başlıklı yazımıza başvurabilirsiniz.

Basın bültenleri genel olarak iyi bir PR aracıdırlar ve güçlü yanları reklamlardan farklıdır. Siz de basın bülteni yayınlamanın avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.