basın bülteni nedir

Basın Bülteni Nedir ?

Tanıtım araçlarından en popüler olanı reklam dersek herhalde yanılmış olmayız. Basın bülteni de bir tanıtım aracı olarak ele alınabilir, fakat onun gücünü anlayabilmek için reklam ile kıyaslamak yapmakta fayda var. Basın bültenleri kurumlar için aslında reklamla elde edilmesi zor bir imajı kolaylıkla yaratabilme gücüne sahiptir. 1955’de James Reston tarafından ilk defa bu amaçla kullanıldığından beri de basın bültenleri kurumlar için vazgeçilmez araçlar olarak hayatımızda yerini aldı.

Reklam genellikle tüketicinin duygularına hitap eder. Bir markayı veya ürünü tanıtmak ve tüketiciden bu ürünü satın almasını istemek için yapıldığı bellidir.  Reklamlarda markaya ve ürüne dair olumlu özellikler ön plana çıkarılır. Tüketici açısından bakacak olursanız, reklam araya girendir. Tüketiciler çok nadiren bir reklama kendi özgür iradeleriyle ulaşmaya çalışırlar. Bu yönüyle reklam çoğu zaman tüketicinin yapmak istediği aktivitede istenmeyen bir ‘ara’dır.

Basın bülteninin reklam ile kıyaslandığında en güçlü tarafı da burada yatar. Basın bülteni istenmeyen bir ara değil, tüketicinin kendi özgür iradesi ile okumak için zaman ayırdığı bir araçtır. Basın bültenlerinin haber platformlarında yayınlanması, içeriğinin tüketici açısından önemli olabilecek bilgileri içermesi, zaman zaman duygulara hitap edebilse de çoğunlukla akla hitap eden kullanışlı bilgileri tüketici ile buluşturması açısından önemlidir. Basın bültenleri bu yönüyle şirketlerin tüketici karşısında iyi bir imaj oluşturabilmesi için gereklidir. Örnek vermek gerekirse, Nike reklamlarında yeni çıkan bir ayakkabı modelinin tanıtımı yapılır. Fakat Nike’ın basın bülteninde şirketin yeni ürünü oluşturma hikayesi, şirketin o yıl için ne hedeflediği, bulunduğu sektörle ilgili genel bilgiler gibi birçok insanın ilgisini çekecek bilgiler yer alabilir. Basın bülteni bir ürünün lansmanı ile ilgili olsa bile, aslında tüketiciye şirketle ilgili bilgi vermektedir.

İlginizi çekebilir: Basın Bültenleri Ne Zaman Hazırlanır?

Basın Bülteni Nasıl Hazırlanmalıdır?

Basite indirgemek gerekirse basın bülteni nedir sorusunun cevabı , şirket içi bir durum veya olay ile ilgili haber dilinde hazırlanmış metindir. Bu metinler şirket içinde halkla ilişkiler uzmanı ya da editör tarafından hazırlanabileceği gibi, basın bülteni hazırlama ve dağıtımı konusunda hizmet veren şirketlere de hazırlatılabilir. Basın bülteninin amacının, tüketicilerin ilgisini çekecek konuları yalın ve anlaşılır bir dille vermek olduğu unutulmamalıdır. Fakat yalnızca tüketicinin ilgisini çekmek basın bültenlerinin amacına ulaşmasına yetmez. Öncelikli olarak editörlerin ilgisini çekmesi gerekir, çünkü basın bültenini yayınlayacak olanlar editörlerdir. Editörlere sürekli basın bülteni gönderildiğini ve iş yüklerinin çok fazla olduğunu göz önüne alırsak, basın bülteninizin yayınlanma ihtimalini arttırmak için yapabilecekleriniz vardır.

  • Konuya ilgi çekici bir şekilde ve hızlıca girin. Hem tüketiciler için hem de editörler için okudukları metnin ne ile ilgili olduğunu hızlıca anlamaları önemlidir. İlgi çekemediğiniz takdirde, ilk birkaç cümleden sonrası okunmayacaktır.
  • Haber dili kullanın. Editörler haber değeri taşıdığını düşünürse metninizi yayınlayacaklardır.
  • Yalın bir dil kullanın. Yazıyı anlaşılır bir şekilde inşa edin. En iyisi yazmaya başlamadan önce bir çatı oluşturmaktır. Her paragrafta ne anlatacağınızı, amacınızın ne olduğunu önceden belirleyin.
  • Haber yazmanın en önemli kuralını unutmayın ve kim, nerede, ne zaman, nasıl ve neden sorularının cevabını verdiğinizden emin olun.
  • Reklam yapmayın. Haber yapın.

İlginizi çekebilir: PR Çalışmalarında Kullanılabilecek Platformlar

Basın Bülteni Türleri Nedir ?

Basın bültenleri amaçlarına ve süreli süresiz olmalarına göre çeşitlilik gösterirler. Basın bülteni ile yenilikler, ürün veya hizmetler, lansmanlar ve personel değişiklikleri ile ilgili bilgiler kamuoyu ile paylaşılabilir. Bunun yanında zaman zaman şirketler hakkında, şirketlerin istemediği haberler basına sızabilir. İyi hazırlanmış ve doğru mecralara yönlendirilmiş bir basın bülteni, iyi bir kriz yönetimi aracıdır.

Basın bültenleri ayrıca süreli ve süresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Süreli basın bültenleri belirli bir zaman diliminde geçen olay ve durumu anlatan bültenlerdir ve yayınlanması için bir tarih belirtilir. Ancak süresiz basın bültenleri daha genel konuları kapsadığı için yayınlanmasının belirli bir tarihi yoktur. Medya tarafından daha sonra yayınlanmak üzere yayın planına alınabilirler. Bu yazıda Basın bülteni nedir ? ve Basın bülteni nasıl hazırlanmalıdır ? sorularına cevap vermeye çalıştık, hangi paragrafta ne anlatmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, “Basın bülteni nasıl yazılır?” başlıklı yazımıza başvurabilirsiniz.

Basın bültenleri genel olarak iyi bir PR aracıdırlar ve güçlü yanları reklamlardan farklıdır. Siz de basın bülteni yayınlamanın avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.edvido.com/blog/pr/basin-bulteni-nedir-neden-onemlidir-rehber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir