dijital pr nedir

Dijital PR Çalışmaları Nedir?

PR çalışmaları kurumsal itibarı korumak ve rekabet ortamında ön plana çıkmak için önemli çalışmalar bütününü oluşturur. Günümüzde hedef kitleye ulaşmanın ortak bir yöntemi olarak internetin kullanıldığı ortamda rekabet oranı da git gide artmış ve PR tanımı da artık dijital PR olarak anılmaya başlanmıştır. Çünkü günümüzde pek çok küçük girişimciden, pek çok büyük markaya kadar ticari hedefi olan tüm birey ve tüzel kişilikler, hedef kitleye daha kolay, hızlı ve etkili bir ulaşım aracı olarak interneti kullanmaktadırlar. Bu bağlamda hem başarılı bir rekabet hem de rekabet sürecinde marka itibarını korumak adına doğru ve güncel gelişmelere de hakim olunarak, dijital pr çalışmalarının yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Dijital PR çalışmaları; herhangi bir markanın internet ortamında hangi kanalları kullanarak hedef kitleye ulaşmak istediği ve ne şekilde ulaşmak istediği gibi politika esaslarına göre değişkenlik gösterse de, genel olarak çalışmaların; SEO, arama motoru üzerinde, sosyal medyada, blog, forum ve haber sitelerinde gerçekleştiriliyor olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası hedef kitleye en etkili bir şekilde ulaşım sağlayabilme amacı aynı zamanda markanın itibarı korunarak gerçekleştirilmektedir. Tüm bu çalışmalar bütünü dijital PR çalışmalarını kapsar.

Buna göre;

  • SEO çalışması – Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda arama motorlarında hedef kitleye tamamen doğal bir şekilde ulaşmanız sağlanır. Bu çalışmalar uzun vadelidir. Kısa vadede sonuç elde edebilmek mümkün değildir. SEO güncellemelerine hakim bir uzman, projeniz kapsamında arama motoru (Google gibi) üzerinden hedef kitleye en kısa sürede ulaşabilmenizi sağlar ve uzun vadede verimlilik elde edersiniz.
  • SEM çalışması – Bu çalışmanın prensibi ise daha çok reklama dayanır. Çalışmanın mantığı SEO ile benzer ve hatta aynı sayılabilir. Çünkü her iki çalışma modeli de arama motorları üzerinde belli başlı teknikler doğrultusunda uygulanmaktadır ancak SEO ile SEM arasındaki en önemli fark ise SEO çalışmalarının sonucu için uzun süre beklemeniz gereklidir ancak SEM’de anında sonuçları alırsınız. İnternetten potansiyel müşterilere ulaşmayı amaç edinmiş olan bir marka ya da girişimci için SEM son derece iyi bir tercihtir. Çünkü beklemeye gerek yoktur. Çalışma yapılır ve aynı anda yüzlerce ve proje kapsamında belki de binlerce müşteriye ulaşmış olursunuz. Ancak SEM çalışması için ayrıca bir bütçe ayırmanızın gerekli olduğunu da belirtmek isteriz. Nitekim SEM, arama motoru üzerinde uygulanacak reklam çalışmaları olup, bu çalışmalar için bütçe gereklidir.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Dağıtımı Neden Bu Kadar Önemseniyor

  • Sosyal Medya Pazarlama – Projeniz kapsamında hedef kitleniz ile en güncel, en hızlı ve en etkili bir şekilde etkileşime geçebilmenin günümüzde en iyi yöntemlerinin başında sosyal medya gelmektedir. Projeniz kapsamında sosyal medya platformlarında uygulanacak çalışmalar ile anında sonuçlar almanız mümkün olmaktadır. Üstelik bu yöntem ile düşük bütçe ile yüksek verimlilik mümkündür.
  • Viral Reklam Çalışmaları – Viral, kelime anlamı olarak virüsler ile ilgilidir. “Viral reklam” tanımı ise “virüs gibi yayılan” anlamındadır. Dijital ortamda bu tarz reklamlar çoğu kez uygulanmış ve oldukça iyi sonuçlar alınmıştır. Başarılı bir viral reklam çalışması sayesinde hedef kitleye ulaşmak için ayrıca çaba sarf etmeye ya da bütçe ayırmaya gerek kalmaz. Çünkü bu reklam çalışması kulaktan kulağa yayılır ve hedef kitleyi de aşarak, daha fazla kitleye ulaşır. Ancak viral reklam çalışmasında marka itibarı dikkate alınmalıdır. Doğru olmayan bir çalışma, o markanın itibarına zarar verebilir.
  • Blog Çalışmaları – Proje kapsamında oluşturulacak özel bir blog üzerinden çalışma yapılabileceği gibi hali hazırda belirli bir kitleye ulaşmış blogların sunmuş olduğu tanıtım imkanları çerçevesinde de blog çalışmaları yapılabilmektedir. Bu çalışmanın en önemli faydası kuşkusuz hem bilgi vermek hem de hedef kitleyi uzun vadede kazanmaktır.

Tüm bu çalışmaların kapsamı daha da genişletilebilir. Çünkü biliyoruz ki internet ucu bucağı olmayan bir etkileşim aracıdır.

Sonuç olarak ise; projeniz ve bu projeniz kapsamında hedeflediğiniz kitle, ulaşmak istediğiniz sonuç gibi kriterler dijital PR çalışmalarının hangi dijital ortamlarda, hangi yöntemler ile uygulanması gerektiğine dair yöntemleri belirleyebilmemizi sağlayacaktır.

Bu çalışmaların aynı zamanda online itibar yönetimi olduğunu da dikkate almalısınız.

Dijital PR Çalışmaları Neden Yapılmalıdır?

Dijital PR çalışmalarını gerekli kılan en önemli ayrıntı aslında günümüzde girişimcilerin ve aynı zamanda büyük firmaların da dijital ortamda hedef kitleye ulaşmaya çalışıyor olmasından kaynaklıdır. Dolayısıyla bu rekabet ortamında doğru tanıtım ve pazarlama çalışmalarının yapılması, bu çalışmaların sosyal medya, arama motoru ya da blog gibi internet birimlerinin teknik altyapılarının son güncellemeleri dikkate alınarak yapılması gerekli ve önemlidir. Bu sayede başarılı bir dijital PR ekibi, sizi hem rakiplerinizin önüne geçirir hem de oldukça düşük bir bütçe ile muazzam ölçüde bir hedef kitleye ulaştırabilir. Çünkü günümüz internet dünyasının popüler kanallarını ve bu kanalların güncel teknik altyapısını takip eden bir PR ekibi aynı zamanda ilgili proje, marka ya da ürün için hedef kitle ile hangi yöntem ile etkileşime geçilmesi gerektiği konusunda da uzman olup, bu sayede marka itibarına zarar vermeden tanıtım çalışmasını dijital ortamda olması gerektiği gibi tamamlar.

Kısacası; bir ürünü, hizmeti, markayı, işletmeyi, bireyi, topluluğu ya da herhangi bir projeyi internet ortamında doğru yansıtmak, hedef kitleye etkili bir şekilde ulaştırmak, itibarını korumak, potansiyel müşterilere ulaşabilmek gibi toplumun düşünce ve davranışlarını olumlu yönde etkilenebilmesi için dijital PR çalışmaları yapılmalıdır.

Dijital PR Çalışmalarının Faydası Nedir?

Dijital PR çalışmalarının getirileri, söz konusu projenin kapsamına, amacına ve çalışmaların hangi dijital ortamlarda yapılmasını talep ettiğine, hedef kitlesine, hedef kitleye ne şekilde ulaşmak istediği gibi pek çok ayrıntıya göre değişkenlik gösterir. Ancak şu kesin ki; bu çalışmaların doğal bir sonucu olarak dijital ortamda hedef kitlenin ilgili projenizin amacı doğrultusunda hedef kitlede oluşmasını amaçladığınız düşünce ve davranışlar için gerekli teşvik yapılmış olmaktadır. Tabii ki bu teşvik hipnotize etmek ya da bilinçaltı mesajları gibi yöntemler ile değil, tamamen dijital ortamın sunduğu reklam, tanıtım ve hedef kitle ile etkileşime geçme imkanlarının en doğru ve verimli bir şekilde kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda iyi bir sonuç elde etmenin altın kurallarından birisinin de iyi bir ekip ile çalışmak olduğunu daha önce ifade etmiştik. Öyleyse siz de kararınızı sektörde deneyimli ve çalışmalarınızın sonucunu almanızı sağlayacak bir ekip ile çalışmayı tercih etmelisiniz. Bu sayede projeniz kapsamında en kısa sürede, en iyi sonucu elde etmeniz mümkün olacaktır.

İnternet dünyasında her geçen gün artan rekabet ortamı için doğru adımı atmak için zaman kaybetmeyin. Hedef kitle ile hızlı ve etkili bir şekilde etkileşime geçebilmek aşamasında dijital PR çalışmaları önem arz eder. İlk aşamada projeniz kapsamında amaçlarınız göz önünde bulundurularak, dijital ortamdaki çalışmalar için hedefler belirlenir ve uygulama süreci sonunda da hedeflediğiniz etkileşimi elde etmiş olursunuz.

Dijital PR çalışmaları bugün birçok girişimci ve de kurumsal işletmelerin tercih ettiği hedef kitle ile etkileşim çalışmaları olma özelliğindedir. Siz de bireysel girişimci ya da kurumsal bir tüzel kişilik olarak da hedeflerinize bu çalışmalar ile etkili bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki bu çalışmalar özellikle de e-ticaret ortamında ayrıca önem arz eder. Nitekim belirli bir hizmet ya da ürünün yine dijital ortamda hedef kitleye doğru bir şekilde yansıtılması, tanıtılması gibi amaçlar PR çalışmaları kapsamında olmaktadır. Siz de işini bilen bir ekip ile şimdi etkili bir başlangıç yapabilirsiniz. Projeniz kapsamında hedef ve amaçlarınız dikkate alınarak, sizin de görüşleriniz doğrultusunda en doğru itibar ve etkileşim politikaları planlanarak, çalışmalar gerçekleştirilir.

Kolay Bülten | Dijital PR Ajansı olarak markalaşma sürecini desteklemek, hedef kitleye erişimi arttırmak ve pazarlama çalışmalarını geliştirmek için sunduğumuz hizmetler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kaynakça:
https://pazarlamaturkiye.com/ yeni-nesil-pr-calismalari-dijital-pazarlamayi-nasil-etkiliyor/

https://omeryoluk.com/dijital-pr-calismasi- nedir/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.