Dijital PR hizmetlerinin

Dijital PR Hizmetleri Neden Tercih Ediliyor?

Yazının bulunması ve matbaanın yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan kitle iletişimi, bugün internetin yaygınlaşmasıyla daha kolay, etkili ve ölçülebilir hale geldi. Dijital PR hizmetlerinin neden tercih edildiğini anlamak istiyorsak, internetin sunduğu avantajlara odaklanmakta fayda var. Bu yazımızda sizlere dijital PR hizmetlerinin geleneksel PR hizmetlerine göre ne gibi avantajları olduğunu anlatacağız.

İlginizi çekebilir: Online Basın Bültenleri Neden Tercih Ediliyor ?

Geleneksel PR Araçları ve Dijitalleşen PR Hizmetleri

Geleneksel PR araçları dendiğinde akla gelen basılı gazete, dergiler ve televizyondur. Bu araçlar azalarak da olsa halen PR çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu araçların kullanımının azalmasının en önemli nedeni, insanların artık internetin yaygın olmadığı dönemdeki kadar bu mecraları takip etmemesidir. Yani basılı gazeteler eskisi kadar geniş bir kitle tarafından okunmamakta, dergi satın alınmamaktadır. Bunun yerine birçok insan haberleri gazetelerin web sitelerinden ve sosyal medya mecralarından takip etmekte, televizyondan dizi izlemek yerine, dizileri kendi istedikleri zamanlarda internet üzerinden izlemektedir. Hedef kitlenin yazılı ve görsel basın araçlarını kullanma alışkanlıklarının değişmesi, PR çalışmalarının yapıldığı mecralarda da değişimi gerekli kılmıştır.

Bunun yanında dijital araçlar basılı gazete ve dergilerin yapamadığı önemli iki konuda çok iyi geri dönüş sağlamaktadır; hedef kitleye ulaşmak ve ölçüm. Geçmişte bir gazetede basılı olarak yayınlanan bir basın bülteninin kaç insana ulaştığını anlamak için kullanılan gazetenin satış oranlarıydı. Gazeteyi satın almış olsalar bile, kaç kişinin sizin basın bülteninizi okuduğunu bilmenizin ise pratik bir yolu yoktu. Bugün internet üzerinden yayınlanan basın özetlerinde, tıklanma oranlarına ulaşmak mümkün. Üstelik kullanıcılar, basılı yayın organlarından farklı olarak sizin basın bülteninizi paylaşabilir ve tek bir kullanıcı anında binlerce farklı insana sizin basın bülteninizi ulaştırabilir. Üstelik internet kullanıcıları açısında, sizin basın bülteninize ya da advertorial reklamınıza ulaşmak tamamiyle ücretsizdir. Yani gazete veya dergi satın almak zorunda kalmadan, kolayca bilgi edinebilir.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Nedir ?

Dijital PR Hizmetlerinin Avantajlarını Sıralamak Gerekirse,

  • Hedef kitleye doğrudan ulaşım imkanı sunması
  • Kalıcı olması
  • Paylaşılabilir olması
  • Ekonomik olması
  • Hızlı sonuç vermesi
  • Sonuçlarının ölçülebilir olması
  • Çok daha fazla insana çok daha kısa sürede ulaşılabilmesi
  • Dijital ortamdaki aktivitelerin birbirini beslemesi olarak sıralanabilir.

Tüm bu imkanları sunuyor olması, şirketlerin PR stratejilerinde dijital aktivitelere öncelik vermesini sağlamaktadır.

Dijitalleşme ve PR

Dijitalleşme bugün yalnızca PR alanında değil, bir şirketin faaliyetlerini yerine getirebilmesi için yaptığı tüm aktiviteler için gündemdedir. PR alanında dijitalleşme hızlı olmuş olsa da, dijitalleşen süreçlerin gelecekte hem PR alanında hem de diğer tüm alanlarda bizlere nasıl olanaklar sunacağını henüz bilmiyor olsak da mevcut verilerle mantık yürütmek mümkün.

Basılı yayın organlarından sonra internetin gelmesi aslında doğru ve büyük kitlelere ulaşma konusundaki sorunu büyük oranda çözüyor. Yapay zekanın kullanılmaya başlanmasıyla, hedef kitleye ulaşmanın artık sözü bile edilmeyen bir konuya dönüşmesi mümkün. Peki bunun yerine ne önem kazanacak? Bu soruyu “içerik” olarak cevaplarsak, yanılmış olmayız. İçeriğin kalitesi, yayınlandığı dönemin nabzına ne kadar uygun olduğu bugün olduğundan çok daha fazla önem taşıyabilir. Gelişen yazılımlar ile birlikte, PR çalışmaları sırasında daha çok satış fırsatı yaratmanın önü açılabilir ve her şeyden önemlisi tüm bunlar birkaç tıklama ile yapılabilir hale gelebilir.

Şirketlerin tüm bu gelişmeleri yakından takip etmesi ve gelecekte ortaya çıkabilecek olan fırsatlardan yararlanabilmesi için bugünden dijital dünyada görünümlerini arttırmaları gerekir. Ayrıca PR stratejilerinin gelişebilecek yenilikleri de kapsayacak kadar esnek olması, bu stratejiler oluşturulurken açık fikirli olunması büyük önem taşımaktadır zira PR’ın geleceği, dijitalde saklıdır.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://omgmedya.com/pr-hizmetleri/
  2. https://manifestoiletisim.com.tr/pr-hizmetleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.