dijital pr ne amaçla kullanılır

Dijital PR Ne Amaçla Kullanılır?

Herhangi bir kurum, kuruluş, marka ya da kişinin bloglar, haber siteleri, sosyal medya araçları vb. çevrim içi mecralar aracılığıyla hedef kitleye düzgün ve doğru bir şekilde aktarılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen tüm çalışmalara Dijital PR ismi verilir.

Yalnızca belirli bir dönemde yapılmayan, yani süreklilik arz etmesi gereken Dijital PR, çeşitli dijital iletişim araçlarının birlikte kullanılmasıyla yapılan tüm halkla ilişkiler çalışmalarını kapsar. Dijital PR, yeni çıkan bir ürünün tanıtımına yönelik olabileceği gibi, markanın konumunu güçlendirmek, markanın bilinirliğini yani popülaritesini arttırmak gibi pek çok amaçla da yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Çalışmaları Nedir?

Ne Amaçla Kullanılır?

 • En genel tanımıyla dijital PR, internet ortamında bir şirket, marka, kurum, ürün, kişi ya da projeyi yönetmek, iyileştirmek, güçlendirmek için online araçlardan yardım almaktır.
 • Dijital PR, yani dijital halkla ilişkiler; geleneksel PR çalışmaları, içerik pazarlama, sosyal medya analizi, arama motoru analizi, viral reklamlar vb. birtakım çalışmalar doğrultusunda şekillenir.
 • Marka, kurum ya da kişi hakkında yapılan bu halkla ilişkiler çalışmalarının yatırım maliyetlerinin düşük ve geri dönüşümlerinin ölçülebilir olması, dijital PR’yi pek çok kurum, marka ve kişi için cazip kılar.
 • Dijital PR’nin en önemli amacı; marka, kurum ya da ürün ile halk arasında güçlü ve sağlam bir köprü kurmayı başarabilmek, her iki taraf arasındaki iletişimin sürekliliğini sağlayabilmektir.
 • Geleneksel PR çalışmalarının tamamını kapsayan Dijital PR çalışmalarının bir diğer amacı da markanın dijital mecralardaki imajını yönetmektir. Bir diğer deyişle dijital PR, online itibar yönetiminde sıklıkla başvurulan araçlardan biri olma özelliği taşır.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Nasıl Yapılır?

Dijital PR çalışmalarının başarılı olabilmesi, blog, forum, haber siteleri, sosyal medya, sosyal imleme-paylaşım gibi internet araçlarının doğru, etkin ve amaca yönelik bir şekilde kullanılabilmesine bağlıdır.

Tüm çalışmalarda temel hedef, halkın ihtiyaçlarını, beklentilerini, isteklerini doğru bir şekilde analiz edebilmek, her iki taraf arasındaki iletişimi güçlendirebilmek olmalıdır.

En çok yararlanılan Dijital PR araçları aşağıdaki şekildedir:

 • Geleneksel PR:

Dijital PR’de geleneksel PR’de kabul gören tüm araçlar, etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Geleneksel PR, günümüzde her ne kadar dijital PR çalışmalarına yenik düşmüş olsa da gazete, radyo, TV yayınları gibi araçlar, dijital PR araçları arasında da yer almalıdır.

 • Web sitesi hazırlama:

Firma ya da kuruma ait günlük trafiği yüksek olan bir web sitesi hazırlamak, dijital PR çalışmalarının ilk amaçlarındandır.

 • İçerik pazarlama:

Kurum, kuruluş, marka ya da ürüne dair içeriklerin sosyal medya araçlarında, haber sitelerinde, bloglarda hatta sözlüklerde bile paylaşılması, içerik pazarlama kapsamındadır. Bu yüzden içerik hazırlanırken, hazırlanan tüm içeriklerin hedef kitleye yönelik, ürün ya da markayı doğru bir şekilde tanımlayan, viral yani paylaşılabilir içerikler olmalarına özen gösterilmelidir.

Aynı zamanda içeriklerin hedef kitleye yani potansiyel okuyucu ya da müşteri adaylarına daha hızlı bir şekilde erişmeleri Google gibi arama motorlarında ilk sıralarda yer almalarına bağlı olduğundan içerikler, seo çalışmaları kapsamında hazırlanmalıdır. Bu aşamada şüphesiz ki metin yazarlarının da rolü oldukça büyüktür.

 • Seo ve sem:

Kurum, marka ya da kuruluşa ait web sitesinin bilinirliğini arttırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalarda SEO çalışmalarına da önemli bir yer düşer.

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmalarına mutlaka arama motoru reklamcılığı olarak isimlendirilen sem çalışmaları da eşlik etmelidir.

 • Sosyal medya pazarlaması:

Kurum ya da kuruluşların yalnızca web sitelerine sahip olmaları, çoğu zaman tek başına yeterli değildir.Hedef kitleyi web sitesine yönlendirecek olan Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya araçlarının, blogların ve forumların da etkili bir şekilde yönetilmesi gerekir.

 • Viral reklam oluşturma:

İnternet mecralarında hızlı bir şekilde yayılan reklamlar sayesinde markanın tanınabilirliği arttırılabilir.

 • Diğer çalışmalar:

Mobil pazarlama, e-mail pazarlama, arama motoru analizi ve sosyal medya analizi, yararlanılan diğer yöntemlerdir. Yapılan analizler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda online itibar yönetimi yeniden şekillendirebilir.

İlginizi çekebilir : Dijital PR çalışmaları nedir?

Kolay Bülten | Dijital PR Ajansı olarak markalaşma sürecini desteklemek, hedef kitleye erişimi arttırmak ve pazarlama çalışmalarını geliştirmek için sunduğumuz hizmetler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. https://wmaraci.com/nedir/pr
 2. https://eksisozluk.com/pr–66755

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.