dijital pr nedir

Dijital PR Nedir ?

Endüstri 4.0 kavramının da iş hayatına girmesiyle birlikte yakın bir gelecekte neredeyse dijitalleşmeyen hiçbir iş alanı kalmayacak gibi görünüyor. PR alanındaki çalışmalar ise, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla çoktan çağa ayak uydurdu bile. Bu yüzden Dijital PR nedir sorusunu, PR çalışmalarının çağımızdaki hali olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Bu yazımızda sizlere bugün Dijital dünyanın PR çalışmaları için ne gibi olanaklar sunduğundan bahsedeceğiz.

PR Nedir, Dijital PR Ne Anlama Gelir?

İngilizce’de ‘Personal Relations’ kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan PR, Türkçe’de Halkla ilişkiler olarak bilinmektedir. Geleneksel olarak bir şirketin halkla ilişkiler çalışmaları geçmişte gazeteler, dergiler ve televizyon üzerinden yapılmaktaydı. Dijital PR çalışmalarının yanında birçok firma halen geleneksel PR araçlarını da kullanmaktadır. Dijital araçların daha yoğun tercih edilmesinin ise dijital araçların hedef kitleye ulaşmaktaki gücü ve sosyal medya, blogger ve influencerlar gibi yeni araçları sunabilmesi yatmaktadır.

Geleneksel PR ve Dijital PR Araçları Arasındaki Farklar

Geleneksel PR ve Dijital PR araçları arasındaki farkları bir örnekle anlatalım. Şirketinizin yeni bir ürünün lansmanını yapacağını hayal edin. Bu lansman ile ilgili bir basın özeti yazdınız. Geçmişte bu basın özetini gazete ve dergilerde yayınlatmanız gerekiyordu. Yani basın özetini yayınlattığınız dergi ve gazeteleri satın alan kişiler sizin lansmanınızdan haberdar oluyordu. Kimlerin bu yayınları aldığını bilmeniz çok zordu, yalnızca tahmin edebiliyordunuz. Üstelik alan herkes sizin basın özetinizi okuyor mu, bunu da bilmeniz neredeyse imkansızdı.

Dijital PR araçları sayesinde, bugün lansmanınız ile ilgili yayınlattığınız bir basın özetini, tam olarak hedef kitlenizin takip ettiği mecralarda yayınlatma şansınız var. Üstelik insanlar sizin basın özetinizi okumak için ‘tıklama’ yapacaklarından, gerçekten kaç kişiye ulaştığınızı, ulaştığınız kişilerin özelliklerini öğrenme şansınız mevcut.

Bunun yanında dijital PR sayesinde bir ürün lansmanını duyurabilmeniz için basın özeti kullanmaktan çok daha farklı araçlara da başvurabilirsiniz. Hedef kitlenizin takip ettiği sosyal medya influencerları ile çalışarak kitlenize nokta atışı yapabilirsiniz. Hedef kitleniz tarafından ürettiğiniz içerik paylaşılır ve böylece çok daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Üstelik internet üzerinde ne kadar çok paylaşılırsanız, web sitenizin aramalarda o kadar üst sırada çıkmasını sağlarsınız. Yani yaptığınız tüm dijital pr çalışmaları, birbirini destekler ve etkisini gitgide arttırır. Geleneksel araçlarda ise böyle bir avantaj sağlamanız imkansızdır.

Dijital PR çalışmalarının avantajlarını kısaca sıralamak gerekirse,

  • SEO sıralamasında üst sıralara çıkmanızı sağlar
  • Hedef kitlenize nokta atışı ulaşmanızı sağlar
  • Kalıcıdır, yayınladığınız her şeye internet üzerinden daha sonra da ulaşılabilir
  • Yayınladığınız her yeni içerik, geçmişte yayınladığınız ve gelecekte yayınlayacağınız içeriklerin de etkisini arttıracaktır çünkü yayınladığınız içerikler backlink oluşturarak SEO çalışmalarınıza etki eder.
  • Başarısı ölçülebilir
  • Pratiktir
  • Ekonomiktir
  • Takip edilebilir satış fırsatları yaratır

 

Dijital PR Çalışmaları ile Neler Yapılabilir

Dijital PR çalışmaları kapsamında sosyal medya paylaşımları, SEO çalışmaları, basın özetleri ve advertorial’lar gibi birçok içerik sayılabilir. Dijital PR çalışmaları ile ürünlerinizi tanıtabilir, lansman duyurusu yapabilir, firmanızın imajını güçlendirecek haberleri kamuoyu ile paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak baktığınızda, geleneksel pr araçları üzerinden yapabildiğiniz her aktiviteyi ve daha fazlasını, daha pratik, daha ekonomik ve daha sonuç odaklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu avantajları göz önüne alındığında, dijital PR çalışmalarının geleneksel PR çalışmalarının önüne geçmesi kaçınılmazdır. Günümüzde birçok şirket hem geleneksel yollardan hem de dijital yollardan PR çalışmalarını sürdürmektedir. İyi PR stratejileri, her iki yöntemden de gereken şekilde faydalanarak, maliyeti ve verimliliği dengeleyen stratejilerdir. Sosyal medyanın her geçen gün yayılması ve teknolojinin büyük bir hızla gelişmesiyle, dijital PR çalışmalarının gelecekte çok daha verimli ve ekonomik olabileceği, bugün aklımızda gelmeyen literatürde dahi yer almayan yöntemlerin PR çalışmalarına eklemlenebileceğini ön görmek yanlış olmaz. Bu gelişmelerin gerisinde kalmamak ve internette varolmak için her şirket PR stratejilerinde dijitale yer vermelidir.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/dijital-pr-nedir–molatik-12562/

S.S.S

Dijital PR Nedir?

Pr terimi Türkçede halkla ilişkiler anlamında kullanılır. Bir markanın tanıtım çalışmalarının bütünüdür. Dijital Pr geleneksel yöntemlerin yerinde dijital ortamda yer alan kanalların kullanılmasıdır. Yani online itibar yönetimi çalışmaları dijital iletişim kanallarıyla yapılır. Bu çalışmalar sosyal medya, arama motorları, blog, forum, haber sitesi gibi araçlarla yapılır.

Online PR Nedir?

Online Pr, terimi geleneksel tanıtım çalışmalarının yanında sosyal medya, internet siteleri, forumlar ve dijital kitle iletişim araçlarının kullanılarak yapılmasıdır. Yani internet üzerinden ya da dijital ortamdaki her iletişim aracından itibar yönetimi içine giren çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalar geleneksel yöntemlere göre daha etkili ve maliyeti az ürünlerdir.

Dijital PR Ajansı Hangi Hizmetleri Sunar?

Dijital Pr çalışmaları sosyal medya paylaşımları, SEO çalışmaları, basın bültenleri, basın özetleri, advertorial reklamlar, SEM çalışmaları, web sitesi, haber siteleri, viral reklam çalışmaları, blog çalışmaları gibi birçok içeriği içine alır. Dijital Pr ajansları lansman duyurusu şeklinde de hizmet verirler. Ajanslar dijital ortamda ve internet ortamındaki iletişim araçları üzerinden tanıtım çalışmalarını yürütür. Bu çalışmalarda metin, görsel ya da video gibi içerikler kullanılabilir.

 

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. http://www.milliyet.com.tr/dijital-pr-nedir–molatik-12562/
  2. https://medium.com/@planzmedya/en-anla%C5%9F%C4%B1l%C4%B1r-haliyle-dijital-pr-nedir-6a8bfcaec177

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.