doktor pr çalışması

Doktorlar İçin Editoryel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Marka itibarı, sağlık kuruluşları kadar doktorlar için de önemli bir konudur. Müşterilerin güvenini kazanmak, büyük ölçüde hedef kitleyle kurulan iletişime ve dolayısıyla PR çalışmalarına bağlıdır. İyi bir PR çalışması, sağlık kurumunun imajını olumlu etkileyeceği gibi, hem kurumun hem de doktorun marka değerini arttırarak, müşterilerin kurumu tercih etmesini kolaylaştıracaktır. Diğer yandan, sağlık alanında uygulanacak PR çalışmalarının büyük bir titizlikle yürütülmesi gerekir. 

İlginizi çekebilir: Editoryal PR Çalışması Nedir?

Doktorlar İçin Yapılan PR Çalışmaları Neden Avantajlıdır?

Sağlık hizmetine ihtiyacı olan müşterilerin temel ve en doğal kaygısı, hizmet alacakları kişi ve kurumun alandaki hakimiyetidir. Özel sağlık hizmeti veren bir kurumun müşteri çekebilmek için, bu hakimiyeti ispat edebilmesi gerekir. PR çalışması büyük ölçüde bu ispati sağlar. Bu alanda hizmete ihtiyacı olan kişiler, diğer hastaların memnun kaldığı ve alanındaki hakimiyetini ispat edebilmiş doktorlardan hizmet almayı tercih edecektir.

Doktorlar özelinde yapılan PR çalışmaları, özel sağlık kurumları için birçok avantaja sahiptir. Özel hastanede veya klinikte alanında tanınmış, hastaları tarafından sevilen ve olumlu marka imajına sahip bir doktorun çalışması, kurumun tercih edilebilirliğini arttıracaktır. Nihayetinde, her kurum gibi hastaneler de personel kalitesiyle değerlendirilir ve güvenilir doktorların çalışması, kurumun marka değerini ciddi anlamda yükseltecektir.

PR çalışması, gerek kendi muayenehanesinde gerekse özel bir kurumda çalışan doktorlar için avantajlara sahiptir. Özel kurumda çalışan bir doktor için PR yapıldığında, kişinin kuruma sağladığı katkı artacağı için, buna bağlı olarak maaş ve statü artışı olacaktır. Bu çalışmaların yalnızca doktorlar için değil, hastalar için de faydalı olduğunu belirtmek gerekir. Nitekim iyi bir PR çalışmasıyla, sağlık hizmetine ihtiyaç duyanların doğru adrese yönlendirilmeleri sağlanabilir. 

İlginizi çekebilir: Kriz Yönetimi Aracı Olarak Basın Bülteni

Doktor PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Logo ve kurumsal kimlik çalışması, PR uygulamasının ilk aşamasıdır. Hedef kitlenin nezdinde kalıcı olabilmek için, ismi bir markaya dönüştürmek ve bunun üzerine bir imaj inşa etmek gerekir. Reklam ve tanıtım süreçleri, oluşturulan bu kimliğe göre belirlenir. Oluşturulan kimliğin, doktorun hizmetlerini yansıtması ve hastaların ihtiyaçlarına hitap etmesi gerekir. Kimlik çalışması, logo ile birlikte reklamlarda kullanılacak görselliği, renk düzenini, slogan biçimini de kapsamalıdır.

Kimlik çalışmasından sonra, dijital mecralar üzerinden doğrudan hedef kitleye yönelik çalışmaların yürütülmesi gerekir. Bu çalışmalardan alınan geri dönüşler ölçümlenmeli ve uygulanan yöntemler bu ölçümlere göre revize edilmelidir.

SEO Çalışmaları

Yapılan araştırmalar, sağlık sorunları olan kişilerin Google başta olmak üzere arama motorlarını kullanarak çözüm bulmaya çalıştıklarını gösteriyor. Hastalıklar ve diğer sağlık konularıyla ilgili yapılan aramalar, Google Trends’de önemli bir yere sahip. Bu durumda, SEO çalışmalarını doktorlar için yapılan PR çalışmasının önemli bir aşaması olarak kabul etmek gerekiyor. Arama motorlarındaki görünürlüğü arttırmak, doktorun alanıyla ilgili ihtiyacı olan hastaların gözünde olumlu bir izlenim yaratacak ve bu hastaların çalışma yapılan doktora yönlendirilmesini kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Müşteri kitlesiyle olan iletişimin sürekliliğini sağlayan sosyal medya, PR çalışmaları için büyük bir öneme sahiptir. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında kurulan etkileşim, doktorun hedef kitlesindeki imajını ciddi anlamda etkiler. Bu yüzden, sosyal medya hesapları büyük bir özenle yönetilmeli ve bu yönetim esnasında, hedef kitlenin beklentileri göze alınarak bir strateji benimsenmelidir. Doktorun uzmanlık alanıyla ilgili bilgi içeriklerinin ve gönderilerinin paylaşılması, halk nezdindeki imajı olumlu bir hâle getirecek ve güven yaratacaktır.

Reklam Çalışmaları

Google, Facebook gibi platformlar üzerinden verilen reklamlar, hedef kitleye anında ulaşılmasını sağlar. Bu reklamlar genel olarak, kullanıcıların yaptığı aramalar üzerine gösterilir. Örnek vermek gerekirse, diyabet tedavisi yapan bir doktorun reklamı, diyabet, şeker hastalığı gibi terimleri aratan kullanıcılara gösterilecektir. Reklam başlıklarının ve açıklamalarının etkileyici bir biçimde hazırlanması, olumlu geri dönüşleri arttıracaktır.

İçerik Çalışmaları

Doktorun alanındaki hakimiyetini gösteren, hastalar için tavsiyeler içeren içeriklerin oluşturulması, doktora duyulan güveni arttıracaktır. Diğer yandan, bu içeriklerin sıradan birinin anlayacağı üslupta ve kolay okunabilecek biçimde üretilmesi gerekir. Ayrıca, basın bülteni ve haber metinleriyle doktorun alandaki hakimiyeti anlatılarak hizmetleri tanıtılabilir. Marka imajına uygun bir içerik stratejisi oluşturularak olumlu geri dönüşler almak mümkündür. 

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. http://www.dembedempr.com/doktorlar-icin-pr/
  2. https://www.memorial.com.tr/doktorlar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.