Sizin için önemli olan bir basın bülteni, haber ajansları tarafından önemli görülmeyebilir. İşletmeniz için basın bülteni hazırlarken neleri kullanarak bir hikaye oluşturabileceğinizi düşünün. Bir basın bültenini haber haline getiren ana faktörlerden bazıları şunlardır:

Etkili Bir Basın Bülteni Hazırlamak

Etkili bir basın bülteni hazırlamadığınız taktirde sizin için önemli olan bir basın bülteni, haber ajansları tarafından önemli görülmeyebilir. İşletmeniz için basın bülteni hazırlarken neleri kullanarak bir hikaye oluşturabileceğinizi düşünün. Bir basın bültenini haber haline getiren ana faktörlerden bazıları şunlardır:

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Göndermenin Avantajları

Zamanlama – güncel veya son zamanlardaki olaylar ve bir durumla ilgili son gelişmeler

İlgili Kitle – hikayenin ilgilenebileceği kişi sayısı

İlgili İçerik – basın bülteninin kurumla olan ilgisi

Önem – ünlü kişi veya kurumlarla olan bağlantılar

İnsan Duyguları – insanların duygular tepkileri tetikleyen hikayeler

 

Basın Bülteni Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Basın bültenlerinin çoğu şimdi e-mail ile  gönderilmektedir. Basın bülteninizi, maile ek olarak değil, mailin gövdesine koymak daha iyi olacaktır. Editörlerin dikkatini çekmek için başlığı konuya yazın.

E-postanın gövdesinde “Basın Bülteni” başlığını kullanın ve sonrasında tarihi yazın. Emir verici cümleler kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar gazeteciler için can sıkıcı olarak görülebilir.

Basın bülteniniz, hikayenin ne, kim, nerede, nasıl ve neden olduğunu iletmelidir. Haber tekniğinde kolayca okunup yazıldığından emin olun ve aşırı pazarlama dilini kullanmayın. Online haber sitelerine basın bülteninizi gönderecekseniz arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yapın.

Girişin ilk paragrafı, başlıkta verilen mesajın devamı niteliğindedir. Ne olup bittiğine, kimin dahil olduğuna ve nerede olacağına odaklanır. Tüm hikayeyi özet bir şekilde okuyucunun ilgisine sunar,  basın bültenin geri kalanı okunmazsa bile vermek istediğiniz mesajı verebilirsiniz.

Gönderdiğiniz kuruluşlara göre farklı basın bültenleri hazırlayın, ekonomi dergisi, yeni ürün bültenleri ile  ilgilenip onları haber haline getirirken, yerel gazeteler yerel işletmeler, iş kaynağı veya yerel insanların çıkarlarını haber haline getirmeye daha meyillidir.

Kısa cümlelerle her şeyi net ve temiz bir şekilde yazın. Reklam ve pazarlama dilinden uzak durun ve  bir gazete raporu gibi bülteninizi hazırlayın. Üçüncü şahıs diliyle işletmenizden ve duyurunuzdan bahsedin.

Basın bülteninizin sonuna ‘Son’ yazın ve şirket temsilcisinin iletişim bilgilerini ekleyin.

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.dijitalajanslar.com/basin-bulteni-nasil-hazirlanir/
  2. https://morfikirler.com/10-adimda-basin-bulteni-hazirlama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.