kişisel pr çalışması

Kişisel PR Çalışması Nedir?

İsim, geniş kitlelere hitap ettiğinde markaya dönüşür. Gündemi değerlendirdiğiniz kişisel bir blogunuz varsa, ürettiğiniz sanat eserlerini kitlelere ulaştırmak istiyorsanız veya ürettiğiniz ürünleri pazarlamayı düşünüyorsanız, adınızı bir marka gibi düşünmeniz ve çalışmalarınızı bu esasa göre yürütmeniz gerekir. Markanızın başarısı da kitleyle kurulan iletişimin kalitesine bağlıdır. İyi bir PR çalışması ile kişisel markanızı başarılı kılabilir, hedef kitlenizi genişleterek olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doktorlar İçin Editoryel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Kişisel PR Nedir?

Kitlenin düşüncesini marka lehine değiştirmek, marka itibarını kitle nezdinde arttırmak ve davranışların marka lehine değişmesini sağlamak için yapılan çalışmalar PR (Public Relations – Halkla İlişkiler) olarak adlandırılır. Bu çalışmalar firmalar, sosyal vakıflar, sivil toplum kuruluşları için yapılabildiği gibi, kişiler için de yapılabilir. Kişisel bir marka için yapılan, kitleyi bu markanın ürünlerine, hizmetlerine ve eserlerine yönlendirmek için uygulanan çalışmalar da Kişisel PR olarak adlandırılır. 

İlginizi çekebilir: Editoryal PR Çalışması Nedir?

Kişisel PR Neden Gereklidir?

Güven, insanların davranışlarını etkileyen temel unsurlar arasındadır. Ürüne, esere veya fikre yönelmek için bunları üreten kişiye ya da kuruma güvenmek gerekir. Kişisel PR çalışması, tam olarak bu güveni sağlamaya yöneliktir. Ortaya konulan ürün ne olursa olsun, bu ürünle veya hizmetle ilgilenen kitleyi ikna etmenin yolu, kişisel markayı ön plana çıkarmaktan geçer. Bunun için ise hedef kitleyle sağlıklı ve etkili bir iletişim kurmak gerekir. 

Belirtildiği gibi, isim kâr amacı güderek ya da gütmeyerek, belli bir topluluğa hitap eden işler yapıldığında markaya dönüşür. Bu yüzden, işlerin kapsamını genişletebilmek, ürün ve eserleri geniş kitlelere ulaştırabilmek için, marka güveni kazanmak gerekir. İyi bir PR çalışmasıyla, adınızı başarılı bir marka hâline getirerek geniş kitlelere ulaşabilir, ürün, hizmet ve eserlerinizle ilgilenen kişilerin markanıza yönelmesini sağlayabilirsiniz. 

Kişisel PR Çalışmalarının Prensipleri Nelerdir?

Marka kimliğinin oluşturulması, kişisel PR çalışmasının ilk aşamasıdır. Sosyal medya yönetimi, görsel reklam gibi çalışmaların belli bir tutarlılık ve bütünlük içinde olabilmeleri için, marka kimliğinin çalışmalar başlamadan önce oluşturulması gerekir. Bu kapsamda, logonun belirlenmesi, tipografinin oluşturulması, görsellerde kullanılacak renk düzenine ve yazı fontuna karar verilmesi gerekir. Geri kalan çalışmalar, inşa edilen kurumsal kimliğe bağlıdır.

Kişisel PR Çalışmalarında Hangi Metotlar Uygulanmalıdır?

  • Tanınırlık kazanmak, PR çalışmasının ilk aşamasıdır. Ortaya konulan ürün ya da eseri kitlelere ulaştırabilmek için, tanınırlık kazanmak gerekir. Bu da büyük ölçüde basın platformlarının ve dijital medyanın kullanılmasına bağlıdır. Hedef kitleye ulaşmak için radyo, televizyon, gazete gibi kitle iletişim araçlarıyla birlikte, dijital mecraların da efektif biçimde kullanılması gerekir. Basın bültenleri ve tanıtım yazılarıyla geniş kitlelere ulaşmak daha kolay olacaktır.
  • Arama motorlarında görünürlük kazanmadan, başarılı bir PR çalışması yürütmek mümkün değildir. Bu yüzden SEO çalışmalarına da halkla ilişkiler kapsamında önem vermek gerekir. Kişisel web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayarak, ürün, eser ve hizmetlerinizle ilgilenen kullanıcıya ulaşmanız ve rekabet gücü kazanmanız daha kolay olacaktır.
  • Sosyal medya, hedef kitleyle doğrudan etkileşim imkânı sunan önemli bir mecradır. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında etkili bir çalışma yürüterek, kişisel markaya duyulan güven arttırılabilir. Hedef kitleye uygun, ürün ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlayacak gönderiler oluşturularak, kitlenin sempatisini arttırmak ve marka imajını güçlendirmek mümkündür.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Pr Nedir?

Pr, halkla ilişkiler kavramıyla birlikte kullanılır. Bir firmanın ya da kişilerin markasını tanıtım çalışmaları ve hedef kitleye yönelik tüm çalışmaları kapsayan bir stratejiler bütünüdür. Markaların hedefleri doğrultusunda tanıtım, güven verme, iş ortakları bulma gibi birçok süreci kapsamaktadır. Kurumsal olmak isteyen markaların tamamı Pr çalışmalarını yürütmelidir.

Pr Çalışması Nedir?

Pr çalışması bir ürün ya da hizmete yönelik yapılan tüm itibar arttırma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar sayesinde ürün ve hizmet hakkında herkes bilgi sahibi olur ve geniş kitlelere ulaştırılması sağlanır. Bu çalışmalar kapsamında basın ve medya yoluyla hedef kitlenin ilgisi size çekilir. Böylece hikayeniz oluşturulur ve insanların dikkati size çekilerek marka bilinirliğiniz artar.

Pr Çalışması Ne Demek?

Pr çalışmaları bir kurum ya da kişi hakkında insanların genel algısını iletişim kanalları üzerinden değiştirmektir. Yani bu çalışmalar daha çok ürün ve hizmetini tanıtmak isteyen firmaların yaptığı itibar çalışmalarıdır. Firmanız ya da kendiniz için olumlu itibar yönetimiyle olumlu bir imaj çizebilirsiniz. Bu çalışmalar görev bildirimi, sosyal medya, internet siteleri ve geleneksel medya kanallarıyla da yapılmaktadır.

Pr Çalışması Neden Gereklidir?

Bir alanda hizmet veren firmaların ya da markaların insanlar üzerinde olumlu bir algı yaratması gerekir. Özellikle başlangıçta ya da kriz dönemlerinde bazı müdahalelerle olumlu marka imajı oluşturulması gerekir. Hedef kitlenize en doğru platformla en etkili şekilde tanıtımınız yapılmalıdır. Gelirlerinizi arttırmak ve sektörünüzde bilinen bir marka haline gelmek için Pr çalışmaları gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.