Kriz Yönetimi Aracı Olarak Basın Bülteni

Kriz Yönetimi Aracı Olarak Basın Bülteni

Basın bültenleri eğer firmanız için her şey yolundaysa genellikle güzel gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmanıza aracı olur. Fakat bir firma hakkında olumsuz haberlerin yayılması da alışılmışın dışında değildir. Böyle zamanlarda firma olarak sessiz kalmanız da olumsuz bir algı yaratabilir. Açıklama yapmak, durumu kontrol altına almak için atılacak en doğru adım olabilir. Peki böyle bir durumda, açıklama hangi mecralardan, nasıl yapılmalıdır? Elbette birçok insanın güvenilir haber kaynağı olarak takip ettiği mecralar, açıklamalarınızın da güvenilir algılanması açısından doğru seçenek olacaktır.

Diyelim ki markanız ile ilgili olumsuz bir haber çıktı veya bir yayın yapıldı. Bu durumda saldırı ya da yanlış yönlendirmeleri savuşturabilmek için, ilk yapmanız gereken durumu kontrol altına almaktır. Bunu da açıklama yaparak sağlayabilirsiniz. Yayınlatacağınız basın bültenleri, insanların şirketinizle ilgili önemsediği olumsuz duruma bir açıklık getirmelidir. Bu noktada detaya girmek doğru olmaz. Önemli olan bilgi akışını kontrol altında tutmaktır. Ortaya çıkan duruma göre, basın bülteni bir CEO’nun ağzından olabileceği gibi, bir çalışanın ağzından bile olabilir. Birden fazla kişiden alıntı yapılabilir. Tüm bunlar mevcut krize göre değişiklik gösterecektir. Önemli olan insanlarda olumsuz algı yaratan durumla ilgili yüreklere su serpmeniz ve yeniden güven tesis etmenizdir.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni ile Markanız Doğru Anlaşılsın

Marka İmajınız Sağlam Olmalı ve Sürekli Güçlendirilmeli

Basın bültenleri kriz yönetiminde ne kadar etkili ise, aslında krizi önlemek ya da en azından etkilerini azaltmak konusunda da o kadar etkilidir. Marka imajınız ile ilgili yaptığınız çalışmalar, kriz zamanlarında size olumlu olarak yansır. Yani herhangi bir kriz yaşamadan önce, hakkınızda olumsuz bir haber çıkmadan önce eğer tüketicileriniz markanıza güveniyorsa, krizin etkisi de hafif olacaktır. Bunun için, marka imajınıza önem vermeli, sosyal sorumluluk projeleri, şirket içindeki olumlu gelişmeler ve firmanızın dünyamız için yaptığı olumlu işleri basın bültenleri ile duyurmanız geleceğe yatırım olacaktır.

İlginizi çekebilir: Ürünleriniz Hakkında Yol Gösterici Olarak Basın Bültenleri

Basın Bülteni Neden Daha Güvenilir?

Herhangi bir kriz durumunda, kurumunuzun sosyal medya hesaplarından açıklama yapmak size daha kolay görünebilir. Elbette uygulamada kolaydır, fakat sosyal medya hesapları şirketinize aittir ve aslında kullanıcılar o sayfalardan ne isterseniz onu paylaşabileceğinizi bilir. Yani sosyal medya hesaplarınız üzerinden bir açıklama paylaştığınızda, bu açıklamayı onaylayan birisi yoktur. Öte yandan basın bültenleri, kullanıcıların güvenilir haber almak için takip ettikleri platformlarda yayınlanır. Kullanıcılar bu platformlardan gelen bilgilere güvendikleri için zaman ayırır ve okur ve paylaşırlar. Sizden gelecek olan bilginin de, insanların hali hazırda güvendiği platformlarda yayınlanması, bu bilgileri daha güvenilir ve daha gerçek kılar. Bu yüzden kriz yönetiminde sessiz kalmamak ve mutlaka hedef kitlenizin güvendiği basın organlarında bülten yayınlatmak gereklidir.

Açıklamalarınızı Nasıl Yayınlatmalısınız?

Basın bültenleri normal zamanlarda sizin ya da hizmet aldığınız şirket tarafından hazırlanır ve konu ile ilgilenebilecek editörlere yollanır. Kriz zamanlarında da bu yöntem tercih edilebilir, fakat sizinle ilgili olumsuz haberler çıkmaya başladıysa, bu konuda açıklama yapmanızı bekleyen editörler de olacaktır. Bu yüzden, eğer hızlı aksiyon almak istiyorsanız, bu editörleri değerlendirebilirsiniz. Söylentilerin yayıldığı mecralar da zaman zaman bir açıklama yapmanızı talep edebilir. Bu durumlarda yazılı bir bülten göndermeniz daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak güvenilir editörleri tercih etmek, daha fazla okunmak için açıklamanızı manipüle etmeyeceğine inandığınız platformlarla çalışmak en doğru tercih olur.

Unutmayınız ki, basın bültenleri pazarlama aktivitelerinizin her zaman bir parçası olursa, krizler de her zaman daha kolay yönetilebilir olacaktır.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://gmedya.com/basin-bulteni-nedir-nasil-olmalidir/
  2. https://www.koc.com.tr/tr-tr/koc-gundem/basin-odasi/basin-bultenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.