Markalaşma Süreci ve Basın Bülteni Yayınlama

Markalaşma Süreci ve Basın Bülteni Yayınlama

Markalaşma, yeni iş kuran kişiler için son derece önemlidir. Markalaşma sürecinde olan firmalar,  adını duyurmak ve hedeflediği kitleye ulaşmak için basın bülteni yayınlama yoluna gitmektedir. Bunun bir numaralı nedeni insanlara önemli bir bilgi veriyormuş izlenimi oluşturmak ve yapılan haberle daha fazla kişiye ulaşmaktır. Basın bülteni yayınlama, bir nevi reklam yapmaya ancak bunu reklam yapmıyormuş izlenimi vererek gerçekleştirmeye yaramaktadır. Bunun için firmalar, özellikle büyük ve toplum için yararlı olan projelere sponsor olmaktadır. İkinci bir tercih ise büyük firmaların ya da kurulma aşamasındaki firmaların bir proje başlatmasıdır. Mesela haydi kızlar okula kampanyasına Orkid’in destek vermesi bir basın bülteni yayınlama aracı olabilir. Ancak bunun için profesyonel bir basın bildirisi düzenlenmelidir. İyi ve etkili bir metin oluşturulmalı, düzgün cümleler kurulmalı ve metin örgüsü haber niteliği taşımalıdır. Zaten piyasada var olan firmalar, isimlerini sürekli duyurmak ve unutulmamak adına bu yola başvurmaktadır. Ancak yeni kurulan firmalar, kendilerini tanıtmak için kuruluşlarını bir açılış töreni ile medyada duyurabilirler. Firmalarının yapacağı işleri, kuruluş amaçlarını anlatarak kendilerine bir hedef kitle oluşturmayı amaçlayabilirler. Şimdi gelelim basın bülteni yayınlama ve markalaşma ilişkisine ve bunun önemine…

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Dağıtımı ve Önemi

Basın Bülteni Yayınlama Markalaşma Süreci İçin Ne Kadar Etkili?

Bir kurumun kendini tanıtması için medya organlarını kullanması ve reklam yapması sıklıkla rastlanılan bir yöntemdir. Ancak doğrudan reklam yapmadan, basın bülteni yayınlama yoluyla kendini tanıtmak isteyen yeni kurulmuş firmalar bulunmaktadır. Bir reklam ajansı, çeşitli alanlarda hizmet veren firmaların reklamlarını hazırlayabilmek adına, kuruluşunu bir törenle medyada yayınlatabilir. Bunun için resmi bir yazı dili, şirket amacı, vizyonu ve misyonu, verdiği hizmetlerin içeriği hakkında etkili bir anlatım yolu tercih etmelidir. Akılda kalıcı, hedef kitleye ulaşacak, çarpıcı cümlelerle kurumu tanıtmak, ihtiyaç sahiplerinin şirkete ulaşmasını sağlayacaktır. Tabi ki bunun yanında markalaşma süreci için yapılması gereken başka ekstra çalışmalar da olacaktır. Bunlardan en önemlisi kurumsal nitelikte hazırlanmış bir internet sayfasıdır. Basın bülteni yayınlama yoluna gidilse bile firmanın internette bulunuyor olması daha çabuk tanınma adına son derece önemlidir. Çünkü adı duyulan firma, ihtiyaç sahiplerince internette aranacak ve şirket kimliği hakkında bilgi alınmak istenecektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli faktör sosyal medya ve internet mecralarının markalaşma sürecindeki etkisidir. Bunun için basın bülteni yayınlanma işleminden önce firmalar, kurumsal internet sayfalarını kurdurmalı, sosyal medya hesaplarını oluşturmalıdır. Hepsi bir arada kullanıldığında çok daha etkili bir tanıtım yapıldığı fark edilecektir.

İlginizi çekebilir: Basın bülteni dağıtımı hizmetleri

Markalaşma Sürecinde Basın Bülteni Neden Önemli

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir firmanın kurumsal kimliğe sahip olması ve geniş bir hedef kitleye ulaşması önem taşımaktadır. Haberleri takip hatırı sayılır bir kitle bulunduğu için markalaşma sürecindeki firmalar basın bülteni yayınlama çalışmalarını önemsemektedir. Zaten dikkatle dinlenen haberler arasındaki bir kuruluş haberi, kitlelerin aklında kalacaktır. Haberle ilgilenen kişiler, kuruluşu gerçekleşen firmaya ulaşmak isteyecek, eğer giyim firması ise mutlaka alışveriş sayfasını kontrol edecektir. İnternetle güçlendirilen bir tanıtım ağı sayesinde basın bülteni yayınlama yoluyla kimliğini çok büyük kitlelere duyurma şansı firmaları beklemektedir. Hem de basın bülteni yayınlatmak, reklam yayınlatmak kadar pahalı bir bütçe gerektirmemektedir. Haber niteliği ve ciddi bir anlatım, medya kanallarının ilgileneceği haber içeriğini oluşturmayı sağlayacaktır. Yapılacak yatırımlar, doğru şekilde kullanıldığında medyanın gücü de düşünülürse ileride fazlaca getiri sağlayacak işler yapılması mümkündür. Önemli olan sade ama vurucu cümlelerle kitlelerin ilgi odağı olabilmektir.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. http://www.teknolojitransferi.gov.tr/TeknolojiTransferPlatformu/getFile?fileId=B86CAB02-9F9E-4DE1-BC85-2481DD872DA3
  2. http://www.researcherdergi.com/11-ad%C4%B1mda-marka-yaratma-s%C3%BCreci.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.