online basın bülteni

Online Basın Bültenleri Neden Tercih Ediliyor ?

Online basın bültenleri şirketlerin PR çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. İster bir lansman yapılacak olsun, isterse şirket çok önemli bir projeye imza atmış olsun, tüm güzel gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılarak şirket imajını güçlendirme görevi basın bültenleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Birçok basılı gazete ve derginin artık sadece online mecralarda varlığını sürdürmeye devam ettiğini göz önüne alırsak, online basın bültenlerinin tercih edilmesi bir tesadüf değil.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Nedir ?

Online Basın Bülteni Farklı Nedir?

Online basın bülteni gönderiminin , basılı gazete ve dergilerde yayınlanan basın bültenlerinden tek farkı, online yayınlanıyor olmasıdır. Oluşturulma aşamasında herhangi bir farklılık yoktur fakat yayınlanma biçimi farklıdır.

Online platformlar üzerinden basın bülteni yayınlamanın, basılı mecralarda yayınlamaktan farklı olarak birçok avantajı bulunmaktadır.

Online platformlarda yayınlanan basın bültenleri;

 • Hedef kitlenin takip ettiği platformlarda yayınlanabilir
 • Okuyucular tarafından paylaşılarak daha çok kişiye ulaşabilir
 • Kaç kişiye ulaştığı ve kaç kişinin paylaştığı ölçülebilir
 • Kalıcıdır, yıllar önce yayınlanmış olsa bile ulaşılabilir
 • Şirketinizin web sitesine ve sosyal medya hesaplarına trafik oluşturabilir
 • SEO çalışmalarınızı destekler
 • Hızlıdır
 • Ekonomiktir

Genel olarak dijital PR çalışmalarının tamamı, aslında bütünsel olarak şirketinizin SEO sıralamasında üst sıralara çıkmasına destek olur. İster basın bülteni olsun, ister advertorial olsun PR çalışmalarının online olarak sürdürülmesi bu yüzden aslında geleneksel basılı yöntemlere göre PR çalışmalarının faydasını katlayarak arttırır. Basın bültenlerinin yayınlanması için online platformların tercih edilmesinin temel nedeni de budur.

İlginizi çekebilir: PR Ajansı Ne Yapar?

Online Basın Bülteni Çeşitleri

Geleneksel basılı mecralarda yayınlanan tüm basın bülteni çeşitleri online platformlarda da yayınlanabilir. Basın bültenleri amaçlarına göre şu şekilde ayrılır;

 • Etkinlik duyuruları
 • Personel değişikliği duyuruları
 • Ödül basın bültenleri
 • Ürün veya hizmet tanıtımı
 • Değişiklik duyuruları
 • Sosyal sorumluluk projeleri duyuruları

Basılı mecralarda da yayınlanagelen tüm bu basın bültenlerini, online platformlar üzerinden de yayınlamak mümkündür. Bu basın bültenleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Online ya da basılı yayınlansın, iyi bir basın bülteni aşağıdaki özellikleri taşır,

 • Haber dili ile yazılmıştır
 • En önemli ve en fazla bilgi yazının başında verilmiştir
 • 5N1K sorularına cevap verir
 • İlgi çekici bir dille yazılmıştır
 • Amacına uygun hazırlanmıştır

Yukarıdaki özellikleri taşıyan basın bültenleri hazırlamak, bu basın bültenlerinin online platformların editörleri tarafından seçilerek yayınlanma şansını arttırır. Haber dili ile yazılmamış, mesajı karışık olan ve amacı anlaşılmayan metinlerin yayınlanma olasılığı düşüktür. Yayınlansalar bile okuyucunun dikkatini çekemezler. Online platformlarda yayınlanan tüm metinler, mesajını hızlı bir şekilde vermek durumundadır, çünkü online platformlar her ne kadar birçok insana hızlı bir şekilde ulaşmanın önünü açsa da, bu platformlarda kullanıcıların önüne çok fazla içerik sunulmaktadır. İnsanlar ilk bakışta ilgilerini çekmeyen metinleri okumayı tercih etmezler ve bir sonraki içeriğe yönelirler. Bu yüzden basın bülteni yazarken doğru kurguladığınızdan emin olmalısınız.

İnternette Basın Bülteni Yayınlatma

Basın bültenleri, internet üzerinde haber yayını yapan siteler tarafından yayınlanır. Okuyucuların güvenini kazanmış bu platformlarda yayınlanıyor olmaları, okuyucuların firmanıza da güven duymasını sağlar. Online platformlarda basın bülteni yayınlatabilmeniz için, basın bülteninizin amacına uygun olarak, haber dili ile yazılmış olması gerekir.

Hazırlamış olduğunuz basın bültenini göndereceğiniz editörleri iyi seçmelisiniz. Basın bülteninizin konusu hangi platformların ilgisini çekecekse, o platformların editörlerine göndermeniz basın bülteninizin yayınlanma olasılığını arttırır. Basın bülteninizin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verecek olan editörün işini kolaylaştırmak için basın bülteninizin bir özetini ve konunun ne olduğunu e-posta içine açıkça yazabilirsiniz. Böylece editörlerin dikkatini hızlı bir şekilde çekebilirsiniz.

Siz de online basın bülteni yayınlatarak okuyucuların dikkatini çekebilir, PR çalışmalarınız için kalıcı fayda sağlayabilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. https://www.faselis.com/tr-TR/
 2. https://gmedya.com/online-basin-bulteni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.