Pazarlama Araçları Olan Basın Bültenleri

Pazarlama Aracı Olarak Basın Bültenleri

Pazarlama aracı olarak basın bülteni ilk kez 1955’de James Reston tarafından kullanılmış ve bu olay halkla ilişkiler uzmanlarının basın bültenlerine bakış açısını değiştirmiştir. Ancak günümüzde, Yahoo News ve Google News gibi platformlarla birlikte online haber sitelerinin yaygınlaşması basın bülteni dağıtımı alışkanlıklarını değiştirmiştir. Basın bültenlerinin içerik zenginliği ve RSS’nin haberleri kolayca paylaşmasını sağlaması, basın bültenlerinin doğrudan pazarlama çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Bu yazımızda basın bülteninin bir pazarlama aracı olarak nasıl kullanıldığı ve pazarlama çalışmalarına ne gibi olumlu katkıları olduğunu ele alacağız.

İlginizi çekebilir: Dijital PR Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Şirket İmajı

Basın bültenleri, medyaya ve potansiyel müşterilere firmanızı tanıtmakta ve firmanız için güçlü bir imaj oluşturmakta etkili bir araçtır.  Firmanızın dahil olduğu sosyal sorumluluk projeleri, firmanızın yaptığı geliştirmelerin çevre sağlığına katkısı gibi konuları paylaşarak kamuoyunda şirketiniz için olumlu bir algı yaratabilirsiniz.

SEO Performansı

Basın bültenleri site trafiğinizi arttırmak için de fırsat yaratmaktadır. Basın bültenlerinin SEO çalışmalarına dolaylı ve doğrudan etkileri vardır; firma ve ürün bilinirliğinin artması organik aramalara yansıtmakta, otoriter sitelerden alınan backlinkler SEO performansını desteklemektedir.

Editörlerin İlgisini Çekerek Hakkınızda Haber Yapılması

Tüm bunların yanı sıra haber değeri taşıyan basın bültenleri, haber ajansları ve editörler tarafından kaleme alınarak geniş kitlelere ulaştırılabilir. Örnek vermek gerekirse, Sözcü Gazetesi’nin günlük tekil ziyaretçi sayısının iki milyonu aştığını göz önünde tuttuğumuzda, ana sayfada ya da kategori sayfalarında kısa bir süre bile bulunmak firmanızın on binlerce kişiye duyurulmasını sağlayacaktır.

Online haber aramalarının ne kadar popüler olduğuna dair bir fikir edinmek için, comScore, tüm İnternet kullanıcılarının yarısının en az ayda bir kere online haber sitelerini ziyaret ettiğini raporlamıştır.

Pazarlama Amaçlı Basın Bülteni Yazımı:

Duyurmaya değer içerik oluşturun: Bülten içeriğini hazırlarken haber sitelerinin ve gazetelerin bir nevi kamusal alan olduğunu unutmayın. Kamunun ilgilenebileceği içerik üretmek her zaman sizin için faydalı olacaktır. Etkinlik, duyuru, lansman ya da işe alımları bir haber değeri olduğu gibi kamunun faydasını gözetecek şekilde uzman olduğunuz alanda bilgilerinizi de kamu ile paylaşabilirsiniz.

SEO’yu unutmayın: Basın bültenleri haber sitelerinde yayınlandıklarında, sitenin günlük ziyaretçi sayısı nedeniyle geniş bir kitleye erişebilirsiniz. Bununla birlikte hazırlayacağınız basın bültenlerini SEO uyumlu hazırlamanız durumunda basın bültenleri yayınlandıktan sonra bile yapılan organik aramalarda üst sıralarda bulunmak erişebileceğiniz kitleyi genişletecektir.

Okuyucuya tıklamak için bir sebep verin: Her ne kadar editörler içeriğinizi ilgi çekebilir hale getirecek olsa da doğrudan basın bültenlerini yayınlayan platformlar için bülten başlığını ilgi çekici hale getirmeniz faydalı olacaktır. Site ziyaretçilerinin haber içeriğine tıklamaları için bir neden sunmalısınız. Örnek olarak; özel teklif, istihdam arttırmak, yeni yatırımlar gibi ilgi çekici anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

İlgili içerik hazırlayın: Basın bültenlerini hazırlarken göndereceğini platformu göz önünde tutup platforma uygun içerik hazırlamanız faydalı olacaktır. Ulusal bir gazeteye göndereceğiniz basın bülteni ve yerel gazetelere gönderilecek basın bültenleri ile bloggerlara göndereceğiniz basın bültenleri farklı olmalıdır. Temel içeriğin aynı kalmasının yanında, platforma uygun değişiklikleri yapmanız faydalı olacaktır. Örnek olarak; “İzmir’de artan istihdam” yerel gazetelere göndereceğiniz basın bültenlerinin başlığı olabilecekken, “Ülke ekonomisi yeni yatırımlarla büyüyor” ulusal haber gazetelerine gönderilebilir. Bloggerlara ileceğiniz içerik eğer kozmetik sektöründe çalışıyorsanız “XX firması büyümeye gidiyor” şeklinde olabilir.

Tüm bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak basın bültenlerini etkili bir pazarlama aracı olarak kullanmanız mümkündür.

İlginizi çekebilir: Basın bülteni göndermenin avantajları

Basın bülteni yayınlamanın avantajlarından yararlanmak ve pazarlama planınıza destek vermek için basın bülteni gönderimi hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.