pr ajansı ne yapar

PR Ajansı Ne Yapar?

PR ajansı ne yapar ? sorusunu cevaplamadan önce pr ajanslarını tanımlamak daha sağlıklı olacaktır. PR ajansları, şirketlerin editöryal mecralardaki görünürlüğünü sağlayan şirketlerdir.  Bu anlamda reklam ajanslarından ayrılırlar, çünkü yaptıkları reklam değildir. Haber ve reklam arasında diyebileceğimiz editoryal yazılar, resimler ve videolar aracılığıyla şirketlerin kamuoyu nezdinde imajlarını güçlendirmelerine katkıda bulunurlar.

Günümüzde dijital PR çalışmalarının öne çıkmasıyla, PR ajanslarının da önemi artmıştır. PR ajansları hem içerik üretimi konusunda, hem de üretilen içeriklerin şirketlerin hedef kitlesine ulaşması konusunda yaratıcı ve profesyonel hizmetler verirler. PR ajanlarının hedefi, şirketlerin PR stratejileri doğrultusunda en iyi verimi alabilecekleri hizmetleri sunmaktır. Bu hizmetlerin sonuçları ölçülebilirdir ve SEO çalışmalarına destek niteliği taşır. Bu nedenle PR ajansları yaratıcılık ve teknik bilgiyi birleştirerek, bütünsel bir yaklaşım sergilerler.

İlginizi çekebilir: Advertorial Reklamlar Neden Tercih Ediliyor?

İçerik Üretimi

PR çalışmalarının en önemli bileşenlerinden biri olan içerik üretimi konusunda PR ajansları yaratıcı çözümler sunar. Basın bültenleri, advertorial gibi yazımının profesyonellik gerektirdiği içerikleri, şirketlerin ihtiyaç ve hedeflerine uygun bir şekilde sunarlar.

İlginizi çekebilir: Advertorial Reklam Nedir ?

Basın Bültenleri

PR Ajanlarının hazırladığı basın bültenleri, haber niteliği taşıyan metinlerdir. Bu metinler ile PR ajansları, şirketlerin kendi bünyelerinde olan önemli olayları duyurmalarına yardımcı olurlar. Lansmanlar, yönetim kademelerindeki değişiklikler, sosyal sorumluluk projeleri gibi şirketin kamuoyu nezdinde imajını güçlendirecek olaylar, bir haber metni olarak yazılır. PR ajansları bu metinleri amacına uygun bir şekilde hazırlar, uygun mecralarda yayınlanması için editörlerle paylaşırlar ve yayınlanma sonrasında kimlere ulaştığı ile ilgili raporlama yaparlar.

Advertorial İçerikler

Advertorial reklamlar olarak anılan metinler, görseller ve videolar da PR ajanları tarafından hazırlanan içeriklerdir. Reklam olarak anılsalar da, advertorial’lar tam olarak reklam kategorisine girmez. Ürün veya hizmetlerle ilgili bilgi ağırlıklı içerikler olan advertoriallar, basın bültenleri gibi şirketlerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır ve gerekli mecralarda yayınlanırlar. PR ajanları hazırlıktan yayına ve yayınlanma sonrasındaki raporlamalara kadar süreçteki tüm hizmetleri sunarlar.

PR Ajansı Dijital Alanda Ne Yapar?

Halkla ilişkiler, yani PR çalışmaları belli bir plan dahilinde yürütülmelidir. Dijital mecralar için ayrı bir strateji oluşturmak, dijital mecralardan alınacak verimi arttıracaktır. PR ajansları bu çalışmalardan en iyi verimin alınabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair de bir danışmanlık vasfı üstlenirler. Dijital PR araçlarına hakim olmaları, birçok farklı şirketle çalışıyor olmaları ve dijital mecralardaki tecrübeleri, bu danışmanlık vasfını üstlenmelerindeki en büyük etkendir.

Her şirketin yaratmak istediği imaj, ihtiyaçları ve hedef kitlesi farklıdır. Bu yüzden, birçok farklı şirketle tecrübe kazanmış PR ajansları ile çalışmak, ihtiyaçlarınıza en uygun çözümlere ulaşabilmek anlamına gelmektedir.

Dijital mecralardaki PR çalışmalarının en önemli özelliği kalıcılığıdır. Yayınlanan herhangi bir basın özeti ya da advertorial, kullanıcılar tarafından her zaman ulaşılabilir olacaktır. Bir ürün veya hizmetin arama motoru tarafından aratıldığında, bu ürün ya da hizmeti sunan şirketin üst sıralarda çıkması, SEO çalışmalarına bağlıdır. SEO çalışmaları ise bütünsel bir bakış açısı gerektirir. Dijital mecralarda yapılan ister basın bülteni ister advertorial reklamlar olsun her çalışma, aslında SEO sıralamasına etki eder. Ancak teknik bilginin ve yaratıcılığın birleşmesiyle iyi sonuçlar alınabilen bir alan olan SEO çalışmalarında PR ajansları ile çalışmak büyük avantaj sağlar.

İlginizi çekebilir: PR Ajansı Nedir?

PR Ajansları ile Sonuç Odaklı PR Çalışmaları

PR ajanları, yaptıkları PR çalışmaları ile ilgili raporlar da sunarlar. Böylece şirketler PR çalışmalarının hedefledikleri kitleye ulaşıp ulaşmadığını, ulaştıysa nasıl bir reaksiyon yarattığını görebilirler.

Özetle içerik üretiminden, içeriklerin yayınlandığı mecralara, ve PR aktivitelerinin verimliliğinin raporlanmasından SEO çalışmalarına kadar birçok hizmeti veren PR ajanları, PR stratejileri kapsamında şirketlerin hedeflerine ulaşmaları için bir danışmanlık vasfı da üstlenerek, bütünsel hizmetler verirler.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://eksisozluk.com/pr-ajansi–3069313
  2. https://www.xing.com/communities/posts/pr-ajanslari-ne-is-yapar-1005049385

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.