Şirketiniz için PR çalışmalarının ilk adımı, hedef kitlenizi tanımlamak ve onlara ulaşmak için hangi kanallarını kullanacağınıza karar vermektir .

PR Çalışmalarında Kullanılabilecek Platformlar

PR çalışmaları sırasında kullanılacak platformların seçimi, mesajınızın hedef kitlenize ulaşıp ulaşmayacağını belirler. Bu yüzden PR çalışmalarının ilk adımı hedef kitleyi belirlemek ve erişmek için hangi platformların kullanılacağına karar vermektir. Bu yazımızda size mevcut platformlar hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

İlginizi çekebilir: Etkili Bir Basın Bülteni Hazırlamak

Platform Grupları

Yerel PR Platformları

Kullanacağınız platformları seçerken hedef kitlenizin önemli olduğunu belirtmiştir. Eğer yerel bir firmaysanız ve sadece belli bir bölgede faaliyet gösteriyorsanız,

 • Yerel ücretli gazeteler
 • Yerel Sanal Basın siteleri
 • Yerel dergiler
 • Yerel sosyal medya sayfaları
 • Yerel radyo ve televizyonlar gibi platformları tercih etmeniz hedef kitlenize ulaşmanız için etkili olacaktır.

Bunun yanında verdiğiniz hizmet de önem taşımaktadır. Örneğin öğrencilere satış yapmayı hedefleyen yerel bir firmaysanız, bölgenizdeki öğrencilerin takip ettiği sosyal medya hesaplarını kullanabileceğiniz gibi okul dergilerine sponsor olarak da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Basın Bülteni Göndermenin Avantajları

Ulusal PR Platformları

Eğer ulusal bir şirketseniz,

 • İş alanınızı veya uzmanlığınızı kapsayan ticari, teknik ve profesyonel dergiler
 • Ulusal gazeteler
 • Tüketici ve yaşam tarzı dergileri
 • İş alanınızla ilgili bloggerlar
 • Online haber kanalları
 • Ulusal radyo ve televizyonları tercih edebilirsiniz.

Burada yine hedef kitlenizin yaşı, geliri düzeyi ve tüketim alışkanlıkları etkili bir rol oynar. Hedef kitlenizin takip ettiği sosyal medya mecraları, sık sık alışveriş yaptığı fiziksel alanlar da PR çalışmaları için iyi platformlar olabilirler.

PR Platformlarından Maksimum Verimi Almak İçin

Medya Çalışanlarıyla İletişimde Olun

Bildiğiniz gibi medyada görünürlük kazanmanın en önemli araçlarından birisi de basın bülteni yayınlamaktır. Medya mecrası (gazeteler, online haberler ve radyo istasyonları dahil) normalde çok sayıda gazetecinin çalıştığı yerlerdir. Gazetecilerle doğrudan iletişimde olmak, haber ajansına bir basın bültenini direkt göndermekten daha etkili olabilir. İster yerel bir şirket olun ister ulusal, kendi hedef kitlenizin takip ettiği mecraları yöneten gazeteciler ile iletişim içinde olmanız, size avantaj sağlar.

Gazetecilerin yazdığı yazıların türünü ve konularını araştırıp, şirketinize ve sektörünüze yakın yazılar hazırlayan kişileri belirleyin. Uygun bir tarzda yazılmış uygun formatta (örn. E-posta) basın bültenlerini göndererek gazetecilerin işlerini kolaylaştırın. Basın bülteni ile ilgili gelecek sorulara cevap vermeye hazır olduğunuzdan emin olun. Bir açıklamayla birlikte ilgili görsellerin uygun formatta gönderilmesi, bültenlerin yayınlanma şansını arttıracaktır. Bültenlerinizi göndermeden önce platformların basın bülteni gönderim tarihlerini kaçırmadığınızdan emin olun. Bir basın bülteni gönderildiğinde, karşı tarafa ulaştığından emin olmak için bir telefon görüşmesi yapın ve ekstra istenilen bir şey olup olmadığını kontrol edin. Geçmişte çalıştığınız gazetecilerin kaydını tutun ve onlarla iletişimi koparmamaya dikkat ederek ilişkilerini geliştirmeye çalışın.

Sosyal Medya Kişilikleri ile İletişimde Olun

Sosyal medya platformları birçok insanın aktif olduğu ve sürekli takip ettiği platformlar. Markanızı ve ürünlerinizi sosyal medya üzerinden tanıtmak birçok insana ulaşmanızı sağlar. Üstelik tanıtımınızı yapması için seçtiğiniz hesapları, direkt olarak hedef kitlenizi gözeterek seçme şansınız vardır. Örneğin makyaj malzemeleri üretiyorsanız, Youtube üzerinden makyaj videoları paylaşan Youtuberların takipçileri çok büyük ihtimalle hedef kitlenizi oluşturuyordur. Hedef kitlenizin gelir düzeyine, sosyal alışkanlıklarına uygun bir Youtuber ile yakın ilişkiler kurmanız, ürününüzü satın alma potansiyeli olan kişilere kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Elbette tek bir platform herkes için idealdir diye bir kural olamaz. Unutmayın ki; birden çok platformu, maksimum verim ve minimum maliyet ilkesini gözeterek bir arada kullanmak önemlidir. Bunu yapabilmek için PR çalışmalarınızı stratejik olarak planlamalısınız.

İlginizi çekebilir: Basın bülteni dağıtımı neden önemlidir?

Şirket olarak profesyonel basın bülteni yazımı ve dağıtımı hizmeti almak için basın bülteni gönderimi hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

kolaybulten.net’i Facebook,Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.