pr çalışması nedir

PR Çalışması Nedir, Neden Gereklidir?

Ürüne duyulan ilgiyi büyük ölçüde üreticiye duyulan güven belirler. Söz konusu ürünün veya hizmetin niteliğinden bağımsız olarak, insanlar güven duydukları üreticilerin ürettiklerine rağbet göstermeye meyillidir. Bu yüzden, kâr amacı olsun ya da olmasın, bir ürünü, yapıtı veya hizmeti kitleye ulaştırabilmek için, öncelikle marka güveni kazanmak gerekir. Etkili bir PR çalışmasıyla, hedef kitleye hitap eden bir marka imajı inşa edilebilir. 

PR Nedir?

PR (Public Relations – Halkla İlişkiler) Uluslar Arası Halkla İlişkiler Derneği’nin 1954 yılında düzenlediği kongrede net bir biçimde tanımlandırılmıştır. Bu tanıma göre PR, özel ya da kamusal bir kuruluşun, ulaşıp bağlantı kurduğu veya kurma ihtimalinin bulunduğu kitlelerin desteğini ve sempatisini kazanmak, kazanılan sempatiyi devam ettirmek için yapılan yönetim görevi olarak kabul edilir. Özetlemek gerekirse, marka imajını hedef kitle nezdinde olumlu kılmak ve markaya duyulan güveni arttırıp sürdürmek için yapılan çalışmalar PR olarak adlandırılır.

Söz konusu tanımda PR çalışması özel, resmi kurumları ve işletmeleri kapsıyor olsa da, bu tanım günümüzde siyasetçileri, sosyal yardım kuruluşlarını, dernekleri, sanatçıları, kısaca belli bir kitleye hitap eden bütün kişi ve kurumları kapsamakta ve bir ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. 

İlginizi çekebilir: Doktorlar İçin Editoryel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR Çalışmasının Amacı ve Kapsamı Nedir?

Halkla ilişkiler çalışmaları, satın alma davranışlarını etkilemekle birlikte, reklam veya pazarlama çalışmalarıyla aynı anlamı taşımaz. Nitekim ürün satışı, PR çalışmasının sonucu olmakla birlikte amacı değildir. PR çalışmasının amacı, bir marka imajı inşa edip bunu hedef kitle nezdinde muteber ve güvenilir kılmaktır. İletişim çalışmaları, reklamlar, sosyal medya yönetimi, içerik yönetimi, basın çalışmaları, SEO çalışmaları gibi doğrudan kitlelere hitap eden ve marka imajına yönelik olarak kurgulanan uygulamalar, PR çalışması kapsamındadır. 

PR Çalışması Neden Gereklidir?

Satın alma davranışları üzerinde yapılan araştırmalar, tüketicilerin bilindik ve güvenilir markaları tercih ettiğini göstermektedir. Müşterinin ürün ve hizmet kalitesinden haberdar olabilmesi için, ürünü keşfetmesi gerekir. Diğer yandan, markanın muadilleri arasından sıyrılması için güven ve itibar kazanması gerekecektir. Etkili bir PR çalışmasıyla, markayı müşterinin nezdinde güvenilir kılmak ve ürünün tercih edilebilirliğini arttırmak mümkündür.

Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi vardır. Satıştan önce bu kitlenin belirlenmesi, ürünün kitlenin ihtiyaçlarına göre revize edilmesi ve bu topluluğa hitap edecek çalışmaların yapılması gerekir. PR çalışması, söz konusu kitlenin güveninin kazanılmasını sağlar. Nihayetinde, insan davranışları belirleyen temel etken algıdır ve PR çalışmasıyla algı, firma lehine yönetilerek davranışların değişmesi sağlanabilir.

PR Çalışması Hangi Faaliyetleri Kapsar?

Marka imajı üzerinde etki yaratmak için yapılan bütün faaliyetler PR çalışması kapsamındadır. SEO çalışmaları, içerik stratejileri, basın faaliyetleri ve sosyal medya yönetimi, günümüzde PR çalışmalarının kapsamında önemli bir yere sahiptir.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://eksisozluk.com/pr-calismasi–2741241
  2. https://wmaraci.com/nedir/pr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.