SEO Bir PR Çalışması Mıdır?

Son yıllarda artık dijital pazarlama modelinin hızla kullanım alanının artması ile SEO ve PR kavramları yan yana kullanılmaya başlandı. Ürün pazarlama üzerinde stratejik ve hassas planlar gerektiren bir konudur. Bu yüzden doğru modeli ve pazarlama yöntemlerini seçmek marka değerinin yükselişi açısından önem taşımaktadır. İşte dijital pazarlamamanın omurgasını oluşturan SEO ve PR nedir? SEO bir PR çalışması mıdır? Sorularının cevaplar.

PR Nedir?

PR terimi “Public Relations” kalıbının kısaltması olarak hayatımızda yer almaktadır. Türkçe karşılığında halka ilişkilere denk gelen PR geniş anlamıyla insanların zihninde farklı yollarla yer edinmektir. Bu yollar arasında sosyal medya, basın, medya veya diğer pazarlama araçları gösterilebilir.

SEO Nedir?

Neredeyse her ülke artık internet olanağına sahip. Markalarda bu imkandan sonuna kadar faydalanmaya çalışıyor. Bu da tabi beraberinde dijital pazarlama alanında bir rekabeti getiriyor. SEO ise bu rekabetin genellikle web sitesi kısmında karşımıza çıkıyor.

SEO internet sitelerinin diğer rakip sitelerin üstüne çıkması için gerekli optimizasyonlar bütünüdür. Artık milyonlarca internet sitesi arama motorlarında hizmet veriyor. Bu kıyasıya rekabetten kazançlı çıkmanın yolu da o sitelerden birkaç sıra yukarıda görünmek. Bunun içinde SEO optimizasyonundan faydalanılır. Kısacası insan yaşamının devamı için nasıl su gerekiyorsa internet sitelerinin devam edebilmesi için de SEO gerekiyor.

SEO Bir PR Çalışması Mıdır?

Peki, SEO ve PR terimleri üzerinde az çok bilgi olduğumuza göre şu soruyu sorabiliriz. SEO bir PR çalışması mıdır? Bunun cevabı kesinlikle evet, SEO bir PR çalışmasıdır.

PR nedir anlatırken pazarlama araçlarından bahsetmiştik. Sosyal medya veya arama motorları üzerinden insanlara ulaşmakta bir PR çalışması olarak gösterilebilir. İşin arama motorları boyutunda da karşımıza SEO çıkmaktadır.

Dijital dünyanın gereklilikleri artık firmaları daha büyük kitlelere ulaşmaya sevk ediyor. Bu alanda en büyük kitlenin de arama motorlarında olduğunu biliyoruz. Gün içerisinde milyarlarca insana ulaşan arama motorları son yılların gözde pazarlama alanlarından bir tanesi. Bu alan da başarılı bir PR çalışması yürütmek içinde SEO konusunda detaylı bilgi edinmelisiniz. Bu konuya ayıracak vaktiniz yoksa da bu alanda uzmanlaşan binlerce insan var. Gerekli desteği alarak markanızın değerini katlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.