Ürünleriniz Hakkında Yol Gösterici Olarak Basın Bültenleri

Yurtdışı Basın Bülteni Dağıtımı

Markayı başarılı kılabilmek için, hedef kitleyi markanın varlığından, vizyonundan, yeniliklerinden ve faaliyetlerinden haberdar edebilmek gerekir. Basın bülteni, marka bilinirliğinin sürdürülebilirliğini ve olumlu bir marka imajının inşa edilmesini sağlar. Bu bakımdan, PR çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Özellikle, yurtdışına yönelik çalışmalarda, firmanın veya kurumun faaliyetlerini duyurabilmek için basın bülteni çalışmalarına önem verilmesi gerekir. 

Yurtdışı Çalışmalarında Basın Bülteni Neden Gereklidir?

Yurtdışına açılacak bir firmanın, aynı ürün ve hizmet için farklı beklentilerle karşılaşabileceğini tahmin etmesi gerekir. Kitlelerin beklentileri lokasyon bazında da değişiklik gösterebilir. Belli bir ülkedeki pazara açılabilmek ve bu pazarda tutunabilmek için, öncelikle pazarı oluşturan kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek ve geri dönüşlerini yorumlayabilmek gerekir. Basın bülteni, ilk adımı atmak için etkili bir yöntemdir. Basın bülteni yayınlayarak, yurtdışındaki hedef kitlenin ilgisini çekmek, firmadan haberdar olunmasını sağlamak ve stratejileri belirlemek için veri toplamak mümkündür.

Ana akım medyada ve dijital mecralarda reklam çalışması yürütebilmek için tanınırlık kazanmak gerekir. Ürün ve hizmete ihtiyaç duyan tüketicinin, marka hakkında bilgi sahibi olması, reklam çalışmalarını daha etkili kılacaktır. Basın bülteni yayınlayarak, marka farkındalığı sağlanabilir ve sürdürülebilir. Tüketiciyi objektif bir dil kullanarak markanın hizmetlerinden haberdar etmek, markaya olan rağbeti ortaya çıkaracaktır.

İlginizi çekebilir: PR Çalışması Nedir, Neden Gereklidir?

Yurtdışı İçin Basın Bülteni Hazırlama Aşamaları Nelerdir?

Basın bülteni hazırlamak için, öncelikle hedef kitlenin araştırılması gerekir. Kitlenin beklentileri, eğilimleri incelendikten sonra, basın bülteninin ana mesajı buna göre oluşturulmalıdır. Bu mesaj oluşturulurken, bültenin yayınlanacağı ülkelerdeki kültürel ve sosyal unsurlara da dikkat edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, bültende kullanılan bir kelimenin veya deyimin başka bir kültürde olumsuz bir referansı olabilir. Bu yüzden, bültenin yazımına geçilmeden önce detaylı bir araştırma süreci gerekir. 

Araştırmadan sonra ise yazım süreci gelir. Bülten yazılırken araştırma sonuçları dikkate alınmalı, yazılan metin markanın tanıtılmasını sağlayacak ve olumlu geri dönüşler alınmasına yardımcı olacak nitelikte olmalıdır. Etkili ve marka imajına uygun bir bülten, markanın hedef kitledeki tanınırlığını arttıracaktır.

Bültenin yayınlanacağı mecraların da iyi seçilmesi gerekir. Ana akım mecralarda ve dijital ortamda, hedef kitlenin takip ettiği kaynaklar bulunmalı ve bülten bu kaynaklarda yayınlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse, bir moda firması için basın bülteni yazılıyorsa, moda dergileri ve aynı konseptteki web siteleri seçilebilir. 

Tüm bunlarla birlikte, basın bülteni yayına girmeden önce firmanın olası geri dönüşlere hazırlıklı olması gerekir. Bülteni okuyan ve ilgilenen bir müşteri, firma hakkında daha fazla bilgi edinmek, ürünleri ve hizmetleri incelemek isteyecektir. Bu yüzden, bültenin yazımına geçilmeden önce kurumsal kimlik çalışmaları tamamlanmış olmalıdır. Sosyal medya sayfaları, web sitesi, e-ticaret entegrasyonu gibi ögeler de önceden hazırlanmış ve aktifleştirilmiş olmalıdır. Nihayetinde, basın bülteni “aksiyona çağrı” amacı taşır ve kullanıcıya aksiyona geçebileceği bir alan sunulmadığı takdirde, bülten iyi yazılmış olsa bile etkili olmayacaktır.

kolaybulten.net’i Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://gmedya.com/hizmetler/yurtdisi-basin-bulteni-dagitimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.